Striptiz u Stalina

Życie kawiarniane czasem więcej mówi o ludziach niż badania renomowanych pracowni socjologicznych czy analizy politologów.

Pod tym kątem popatrzcie Państwo na takie dwa obrazki. Zdjęcie zrobiono w centrum Moskwy: ulica Bolszaja Nikitskaja, kawiarenka „Kofiemania”: http://news-region.ru/2014-12-22/33587-alina-kabaeva-poseshhaet-kafe-v-okruzhenii-avtomatchikov/

Fotografię opublikował na Facebooku showman Aleksandr Biełow, zaszokowany tym, że pod niewinną knajpką w bojowych pozach zastygło kilkunastu funkcjonariuszy Federalnej Służby Ochrony (odpowiednik BOR-u). „Jak myślicie, KtoSięTakBoi, że nawet do wypicia filiżanki kawy potrzebna jest mu ochrona kompanii uzbrojonych po zęby borowców (na zdjęciu nie zmieściła się nawet połowa dzielnych chłopaków)?” – zadał pytanie Biełow. Chcąc zaspokoić ciekawość, zajrzał do lokalu. I zobaczył tam mistrzynię planety w gimnastyce artystycznej Alinę Kabajewą.

Nowość opublikowana przez Biełowa została zreplikowana przez setki, jeśli nie tysiące użytkowników Mordoknigi (jak Rosjanie żartobliwie nazywają Facebook). A stąd wyciekła do prasy. Dziennikarze momentalnie podjęli temat. Alina Kabajewa jest obiektem podwyższonego zainteresowania nie od dziś. W 2008 roku skandal wywołała zamieszczona przez mało znany periodyk „Moskowskij Korriespondient” wiadomość, że pod Petersburgiem odbyło się wesele Putina i Kabajewej. Służba prasowa Kremla wiadomość zdementowała (Putin był wtedy oficjalnie żonaty). Periodyk wychłostano. Ale odtąd Alina Maratowna znalazła się w centrum matrymonialnego zainteresowania. Bulwarowe media mają nieustające używanie, a stugębna plotka powtarza wieści „z dobrych źródeł” o jachcie w Soczi, gdzie ma pomieszkiwać Alina Kabajewa, o dzieciach, które się rodzą z nieformalnego związku z Putinem itd. W memach Putin jest czasami przedstawiany jako „Władimir Kabajew”.

We wrześniu Alina Kabajewa zrezygnowała z mandatu deputowanego Dumy Państwowej i objęła stanowisko prezesa zarządu holdingu Nacjonalnaja Media Gruppa, jednego z największych rosyjskich holdingów medialnych. Opisujące wydarzenie w „Kofiemanii” gazety wyjaśniały, że w związku z tą funkcją Kabajewej należy się ochrona Federalnej Służby Ochrony. Jednak tak liczny zastęp ochroniarzy, demonstracyjnie obstawiających kawiarnię musi przykuć uwagę – choć powinien raczej zapewnić dyskretną opiekę. Ale może właśnie chodziło o podniesienie szumu?

A teraz drugi przypadek wiele mówiącej knajpy. W Jekaterynburgu, w urodziny Józefa Stalina otwarto pub „Koba” (http://vk.com/cobapub). Koba to jeden z wczesnych pseudonimów Josifa Wissarionowicza Dżugaszwili. Plakaty reklamowe zapraszające uczestników na inaugurację zapewniały, że: można przynieść własny alkohol, nie należy spodziewać się seksu (NO SEX IN USSR PARTY), a jednocześnie zapowiadały striptiz. Lokal pod auspicjami Wodza Narodów zaprasza też na retro Sylwestra. W programie to samo, co na imprezie urodzinowej Stalina, tyle że zamiast striptizu przewidywane jest noworoczne orędzie prezydenta Rosji.

12 komentarzy do “Striptiz u Stalina

 1. ~Kalina

  „U nas sieksa niet” – powiadała bohaterka „Deja Vu” Machulskiego, a było to w Odessie. Tak wiec cos w tym jest:)) A Mordokniga – toz to mistrzostwo swiata! :)) A wracając do spraw poważnych – słyszałam, ze Putin w końcu ożenił się z Kabajewa, przecież wcześniej się rozwiodł! A wiec pani Putinowej chyba należy się ochrona:))

  Odpowiedz
  1. Anna Łabuszewska Autor wpisu

   Szanowna Pani Kalino!
   Dziękuję za komentarz. Słynna fraza „W Sowietskom Sojuzie sieksa niet” padła w historycznym telemoście ZSRR-USA w połowie lat osimedziesiątych. Jedna z uczestniczek tak się wymądrzyła. Machulski to zacytował w filmie.
   Co do ślubu-nie ślubu Putina i Kabajewej to chodzą różne pogłoski. Oficjalnie potwierdzenia brak.

   Pozdrawiam
   Anna Łabuszewska

   Odpowiedz
 2. ~Maria(m)

  Jestem pod wrażeniem Pani dziennikarskiego talentu, Pani Anno. Mogłaby z powodzeniem wypromować na rynku własne pismo. Doskonale wyczuwa co w trawie piszczy i na gorąco relacjonuje.

  Ciekawe jest życie wyższych sfer, obserwując z bezpiecznej odległości.
  Ach! Cóż oni za problemy mają.

  Odpowiedz
  1. ~Kalina

   A Ona (czyli Maria(m)) nie mogłaby założyć własnego bloga? Też jest utalentowana wielce:)) Deklaruje, ze bylabym wierna komentatorka:))

   Odpowiedz
   1. ~Maria(m)

    Nie, dziękuję. Ma Pani upodobania charakterystyczne dla światy Putina. Tak ze za czystki serdecznie dziękuje.
    Nie skorzystam. Dlaczego nie działa pani na Forum?
    Pole czyste. A i widzę zaangażowała się na forum
    dla feministek? Czyżby zmieniła zapatrywania? Czy z innego powodu tam trafiła? Nikt nie wyrzucił? No, popatrz! Ale tolerancyjni! Co nie?

    Nie jest Pani skomplikowana, Kalino. Działa jak w zegarku…

    P.S
    Za prywatę, przepraszam, Pani Anno.

    Odpowiedz
     1. ~Maria(m)

      Mało mnie interesuje jak bawi się Putin. Zawsze tak samo. Tu niewiele się zmienia od tysięcy lat. Bardziej interesuje mnie naród, ten, poza linią frontu… Jak żyje.

      „[…]
      uciekają z pożaru z butlą barszczu
      którzy wracają na ruiny nie po to by wołać zmarłych
      ale oby odnaleźć rurę żelaznego piecyka
      głodzeni – kochający życie
      bici w twarz – kochający życie
      których trudno nazwać kwiatem
      ale są ciałem
      to jest żywą plazmą” /Z.Herbert/

      Bohaterowie(?)

      P.S.

      Alek zdaje się ogłosił nienaturalne poczęcie Jezusa. Czyżby to była pochwala dla in vitro?

      Odpowiedz
  2. ~Marek Borsuk

   Tę bezpieczną odległość zabezpieczają sobie wlaśnie wyższe sfery z różnych powodów.Jedną z nich może być strach inną ciemne interesy i przekręty. Ale to ich problem.Czy jest ciekawe ? Rzecz gustu.

   Odpowiedz
 3. ~Marek Borsuk

  Czy na takiej retro zabawie sylwestrowej w takim lokalu nie pasowałby wystrój jak np. jednego z obozów z Kołymy?Byłoby być może ciekawiej , jeśli z takim rozrzewnieniem wspomina się Wielkiego Wodza.I naturalnie.On się w tym lubował.

  Odpowiedz
 4. ~vandermerwe

  „…takim rozrzewnieniem wspomina się Wielkiego Wodza..”

  O rozrzewnieniu i Wielkim Wodzu troche traktowal program polityczno -spoleczny o Gruzji, ktory niedawno ogladalem w jednym z serwisiow informacyjnych ( Al-Jazeera lub CCTV – nie pamietam). W tym niewielkim kraju sentyment i lojalnosc wobec Wielkiego Wodza przebija wszystko, co dotychczas moglismy poznac. Pisze swiadomie lojalnosc, gdyz jakze nie uzyc takiego okreslenie jesli nawet ofiary czy rodziny ofiar jego terroru wypowiadaja sie o Wodzu pozytywnie i z sentymentem. Jesli wiec piszemu o „sentymentalnych tendencjach” warto nasz wzrok skierowac w odrobine innym kierunku. Rozumiem, ze Gruzja jest niby -sojusznikiem czy krajem przyjaznym a sojusznikom czy przyjaciolom przykrych rzeczy sie nie mowi. Tak jak nie czyni sie tego wobec trojki republik nadbaltyckich, ktore maja zasadnicze problemy z przeszloscia a i na dzisiaj w sprawach wewnetrznych nie zawsze sa paragonem swobod obywatelskich.

  Zycze przyjemnych i spokojnych Swiat. W nowym roku zas, ciekawych tematow do rozwazania oraz adektwatnej dyskusji.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *