Trzynastu „czystych Aryjczyków”

Uznano ich winnymi 27 zabójstw i ponad 50 napadów, dostali dożywocie i wieloletnie kary pozbawienia wolności – w połowie lipca zakończył się zamknięty proces grupy trzynastu członków nacjonalistycznej grupy NSO-Siewier (NSO – nacyonał-socyalisticzeskaja organizacja, narodowi socjaliści). Tygodnik „Kommiersant-Włast” w najnowszym numerze opublikował obszerny artykuł o grupie, ich odrażających czynach i odrażającej ideologii. Nie, nie znali Breivika, ale też chcieli pozbyć się z ojczyzny tych, których uważali za „chwasty” – przyjezdnych, zwłaszcza należących do innych ras. Na sali rozpraw nie okazali skruchy – ha! przecież realizowali wysoką, ich zdaniem, ideę „Rosji dla Rosjan”.

Na zdjęciach z sądu widzimy młodych ludzi – dwunastu chłopców i jedną dziewczynę. Najstarszy nie skończył trzydziestki, najmłodszy w chwili aresztowania miał 17 lat. Programista, studentka dziennikarstwa, pracownik księgarni. Spokojni, uśmiechnięci. Zwyrodnialcy, zbiry, zbrodniarze.

NSO, jak pisze „Włast”, przedstawiała się jako jedyna legalna organizacja narodowych socjalistów w Rosji, gotowa walczyć o przejęcie władzy politycznej w kraju. Została utworzona przez Dmitrija Rumiancewa (o nim potem). Kilkakrotnie wystawiała kandydatów w wyborach lokalnych, bez powodzenia. Ideologia: rasowa i narodowa wyższość Rosjan nad innymi narodami. Działało kilka regionalnych „jaczejek” organizacji. Przywódca „jaczejki” Siewier (Północ) w noc sylwestrową ogłosił rok 2008 „rokiem białego terroru”. W ciągu kilku miesięcy grupa Siewier dokonała ponad pięćdziesięciu napadów na ludzi o niesłowiańskim wyglądzie. Oprócz 26 ofiar napadów grupa ma na swoim koncie bestialskie zabicie kolegi z organizacji podejrzewanego o konszachty z milicją. Brutalny mord i ćwiartowanie zwłok nagrali na wideo. To miała być lekcja poglądowa.

Bodaj najbardziej brutalny z grupy był przybysz z Chabarowska, dziewiętnastoletni Władisław Tamamszew, faktyczny przywódca „jaczejki”. Syn pułkownika wojskowego wywiadu GRU. „Od dzieciństwa ojciec zabierał go na wyprawy do tajgi, na lekcje przetrwania. W rodzinie panował kult siły fizycznej, Tamamszew był bardzo silny” – pisze „Włast”. Przed wyjazdem do Moskwy w rodzinnym Chabarowsku Tamamszew urządził zamach na synagogę: wraz z przyjaciółmi obrzucił budynek koktajlami Mołotowa. Do NSO przystąpił dzięki internetowej znajomości z jednym z członków grupy Siewier. „Jestem nacjonalistą, jestem za tym, żeby wszelkie niebiałe bydło gnoić. Uważam się za bogo-człowieka, oczyszczam ziemię z brudu” – tłumaczył w sądzie. Za dziewięć zabójstw został skazany na dożywocie.

Jedyna dziewczyna w grupie, studentka Wasylisa Kowalowa, jedynaczka z zamożnej inteligenckiej rodziny, „krutiła romany” z kilkoma chłopakami z grupy. Była im natchnieniem, na jej urodziny chłopcy przygotowali niespodziankę: polowanie na przybyszów z Azji. W urodzinowy wieczór Wasylisy zamordowali dwoje Uzbeków. Kowalowa spędzi w kolonii karnej 19 lat. Nie przyznała się do winy.

Założyciel grupy Dmitrij Rumiancew był asystentem deputowanego do Dumy Państwowej. Dziś twierdzi, że nic nie wiedział o morderstwach, rozmawiał z chłopakami z grupy wyłącznie o ideologii. „Twórca NSO zdążył na czas wywinąć się: napisał prośbę o zwolnienie z obowiązków i opuścił szeregi powołanej przez siebie organizacji chwilę przed aresztowaniami – piszą dziennikarze „Własti”. – Co pomogło Rumiancewowi: intuicja czy powiązania z organami ścigania – to do tej pory pozostaje niejasne. Wiadomo jedynie, że na procesie wystąpił w charakterze świadka. Taka pobłażliwość sądu wywołała podejrzenia: mówiło się, że Rumiancew współpracował z Federalną Służbą Bezpieczeństwa i władzami. W organizacjach prawicowych zaczęto powtarzać, że NSO zostało założone przez FSB”.

Obecnie Rumiancew zamierza realizować nowy projekt polityczny.

15 myśli w temacie “Trzynastu „czystych Aryjczyków”

 1. Tetryk56@gmail.com

  Dobra, stara tradycja ochrany. Aby bez problemu kontrolować nielegalne organizacje, najlepiej zakładać je samemu!

  Odpowiedz
 2. extra@onet.eu

  Przerażające! Zapraszam Panią na http://byledopiatku.blog.onet.pl – perypetie sześciu mieszkańców Nowego Jorku. Choć różni, zawsze potrafią znaleźć wspólny język. Co się jednak stanie, gdy życie każdego z nich nabierze szarych barw? Czy i wtedy będą mogli liczyć na to, że ktoś ich wysłucha? Zapraszam gorąco!

  Odpowiedz
 3. extra@onet.eu

  Przerażające! Zapraszam Panią na http://byledopiatku.blog.onet.pl – perypetie sześciu mieszkańców Nowego Jorku. Choć różni, zawsze potrafią znaleźć wspólny język. Co się jednak stanie, gdy życie każdego z nich nabierze szarych barw? Czy i wtedy będą mogli liczyć na to, że ktoś ich wysłucha? Zapraszam gorąco!

  Odpowiedz
 4. blubeyker@op.pl

  Bohaterowie i Patrioci a nie zwyrodnialcy! Lecz się panienko.Oni poświęcili swoje życia dla zachowania czystej Ojczyzny.Po prostu widzą,co wyprawiają przyjezdni w ich pięknym kraju! Morderstwa,gangi,handel narkotykami,zamachy,praca na czarno itp…U nas też przydałby by się takie bojówki.A przeciwni im są jedynie słabiaki-panienki wychowane na telewizyjnej tolerancji,wyrośnięte punki/anarchiści….słowem odpadki ludzkiego społeczeństwa! Tacy daliby zeszmacić swoją rasę za kilka złociszy!

  Odpowiedz
 5. japrusz@op.pl

  No proszę, proszę, a Żydzi narzekają na Polaków !!! Najwyższa pora na zmianę poglądów i wypowiadanie swoich często niesprawiedliwych osądów ?!

  Odpowiedz
 6. jacyl

  Jaka prawicowa organizacja?! Przecież w nazwie mają „socjalistyczna” a od kiedy to socjalizm jest prawicowy? A przy okazji to kolejna grupa zwyrodnialców których rodzice lub dziadkowie mogli strzelać w tył głowy do np. Polaków na Kresach.

  Odpowiedz
 7. slawni.wegetarianie@op.pl

  Rosja i USA zbankrutowały bo kończy się ropa stąd światowy kryzys wojny przez brak ekologii darmowej odnawialnej energii wegetarianizmu 2015r zakaz aut spalinowych! auta na prąd! =cena 10 tys.zł 100 km za 2 zł 0-100km/h= 5sek.!

  Odpowiedz
 8. slawni.wegetarianie@op.pl

  A wegetarianizm=świat bez zabijania okrucieństwa zbrodnie agresja to wina mięsa wegetarianie nie zagryzają się jak wilki: Leonardo Da Vinci =wegetarianin „wyrzekłem się mięsa wkrótce ludzie będą patrzeć na mordercę zwierząt jak na mordercę ludzi.”zabijanie 50mld zwierząt rocznie przypomina obozy zagłady i zostanie zakazane jak niewolnictwo analfabetyzm zakaz nauki czytania kobiet czy brak praw wyborczych niższych warstw społecznych okrucieństwo zaczyna się od zwierzat np. Hitler bił i otruł swojego psa: „od niektórych członków SS wymagano, by udusili własnoręcznie psa w obecności oficera SS aby piętnować wszelkie przejawy słabości i łagodności którego hodowali przez dwanaście tygodni”. Sax, Animals in the Third Reich, 169

  Odpowiedz
 9. m.tattoo@op.pl

  Dobra ideologia, tylko złe działanie. Czystość rasowa to priorytet, o którym nie należy zapominać ! Szkoda tylko że poszli siedzieć na tak długo za słuszną sprawę, choiciaż ja ruskich to nawet pierogów nie lubię…

  Odpowiedz
 10. ~maria.p8@onet.eu

  To są potwory, takich należy trzymać w klatkach i podawać jedzenie na widłach.Przerażające jest to, jak wiele osób popiera ich poglądy,kto dał wam prawo do wynoszenia się nad innych?

  Odpowiedz
 11. morguch@op.pl

  I znów to samo – narodowych SOCJALISTÓW łączy się (w ostatnim zdaniu) z PRAWICĄ… Ręce opadają…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *