Kolega Krokodyla Gieny

Do Internetu i innych nowinek technologicznych Władimir Putin nigdy nabożeństwa nie miał, Dmitrij Miedwiediew z radością dziecka rozgryzał smartfony, oswajał Twitter i bawił się fotoshopem. I oto nagle w zeszłym tygodniu nieinternetowy pan Putin zaskoczył zdumioną publiczność twierdzeniem, że wie o przeszłości globalnej Sieci coś więcej niż zwykli śmiertelnicy. Na medialnym forum z uczestnikami Ogólnorosyjskiego Frontu oświadczył, że „Internet to projekt specjalny CIA”. Prezydent zaznaczył, że rosyjskie instytucje i organizacje powinny przenieść swoje zasoby internetowe na rosyjskie serwery.

Jednym słowem – wszystko zamykamy w naszej umiłowanej twierdzy i będziemy się kisić w sosie własnym. Ta fala płynie szeroko i zagarnia coraz to nowe dziedziny. Mówi się o stworzeniu rosyjskiego systemu analogicznego do Visa i Mastercard. Powstać ma oddzielna, czysto rosyjska agencja ratingowa (światowe agencje obniżyły ostatnio notowania Rosji – na co więc Kremlowi takie agencje, lepiej stworzyć własne, te zapewne nie będą śmiały nic obniżać). Doradca Putina ds. ekonomicznych Siergiej Głazjew wzywa, aby wycofać z obiegu w Rosji dolary i euro i przejść wyłącznie na ruble (tymczasem rubel nadal spada, za jednego dolara trzeba było dziś zapłacić 36 rubli; może po wprowadzeniu w życie pomysłu Głazjewa będzie na odwrót, hę?).

Dzisiaj do szeregu tych cennych inicjatyw dołączył senator Rady Federacji Maksim Kawdżaradze, który wystąpił z propozycją stworzenia wewnątrzrosyjskiej sieci – odpowiednika Internetu. Rosyjski Internet miałby się nazywać Czeburaszka. A świat zewnętrzny, ze wścibskimi Amerykanami na czele, nie miałby do tego rosyjskiego wytworu dostępu.

Czeburaszka to mała małpka, bohater jednego z najpopularniejszych radzieckich filmów dla dzieci o przygodach sympatycznego krokodyla Gieny. W wersji polskiej Czeburaszka nosił imię Kiwaczek. Propozycja czujnego senatora, by odciąć się od światowej tej paskudnej Sieci, pochodzącej w linii prostej od CIA, rozsadzała dziś rosyjską blogosferę i sieci społecznościowe. Ludzie zrywali boki jak świeże wiśnie. Bloger Stanisław Jakowlew: „Gorąco popieram [Czeburaszkę]. Ale mam kilka uwag. Według oficjalnej legendy Czeburaszka, będąc nie wiadomo kim, przybył do Związku Radzieckiego nie wiadomo skąd w skrzynce z pomarańczami w roku objęcia władzy przez Leonida Breżniewa. To z całą pewnością była koncepcja CIA, bo Stany na pewno chciały się na ZSRR zemścić tym sposobem za Gagarina i kryzys karaibski”. Blogerka Irina Lewowa zaznacza, że Maksim Kawdżaradze zanim został senatorem, był zastępcą dyrektora agencji ds. regulacji rynku artykułów spożywczych oraz wiceprezesem banku Sfinks, a wcześniej maszynistą sceny w cyrku. I tak mu chyba zostało.

Dyskusja w Radzie Federacji, podczas której padła idea utworzenia Czeburaszki, poświęcona była jednej z ostatnich czujnych inicjatyw ustawodawczych: wprowadzenia ustawy o blogerach, przewidującej nadanie blogerom statusu mediów (co wiązałoby się z ograniczeniem swobody wypowiedzi). Zdaniem wielu ekspertów, sformułowania ustawy są pełne rozmytych pojęć, co mogłoby stać się powodem „wybiórczego traktowania”. Duma przyjęła ustawę, prezydent Putin uznał, że blogerzy, którzy mają wielkie audytorium, powinni zostać zrównani w obowiązkach ze środkami masowej informacji. A w prawach?

82 komentarze do “Kolega Krokodyla Gieny

 1. ~Marek Borsuk

  Wygląda na to ,że Rosja bądzie się dusiła we własnym sosie.Bo przeczeż żadna organizacja międzynarodowa nie przyłączy się do systemu rosyjskiego.Jeśli zrezygnzją z dolara i euro czym będą płacili za towary których nie wytwarzają w Rosji? Można postawić pytanie kto pierwszy :czy Rosja udusi się we własnym sosie , czy Europa i USA pękną ze śmiechu z powodu wprowadzonych innowacji rosyjskich. Być może , jak w życiu często bywa wygra na tym ten trzeci-Chiny.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. ~max

   A czym będzie płacić UE za gaz i ropę ? – będą musieli kupić ruble – w państwowym ruskim kantorze po kursie jaki zażyczy sobie Putin…… będzie to cios w USA i UE – bardzo poważny cios. Iraq z Saddamem Husajnem zrównwny z ziemią został tylko dlatego ,że chciał przejść w rozliczeniach za ropę na inne waluty – miała powstać giełda paliwowa w Bagdadzie.
   Oczywiście USA I UE nie jest gotowa na wojnę z Rosją – kwestia jest taka kto przepychanki przetrwa ekonomicznie. UE stac na rezygnację z ruskiej ropy i gazu ( obniży się akcyzę i gospodarka nie ucierpi). Czy ruskich stać na zrezygnowanie z europy ? – nie przypuszczam bo 70% wpływów ichniejszego budżetu to za ropę i gaz.

   Odpowiedz
   1. ~rumcajs

    Myśle, że masz bardzo duzo racji, ale… Dzis istnieje rynek, że go tak nazwę „równoległy”, i faktycznie przez kilka, kilkanascie miesięcy Rosja bedzie miała problemy, ale rope i gaz sprzeda do Indii i Chin, może taniej, ale sprzeda. Zreszta juz sa podpisywane umowy to potwierdzajace… Iran zapewne dostanie nowoczesna borń, bo Rosja będzie musiała szukac sojuszników, a Iran jest jakby ich najblizszym, i geopolitycznie, bo antyamerykański, i geograficznie. Rosja przetrwała nie takie kryzysy, i wyszła cało…
    Gdyby amerykanie nie okrążali jej bazami, a przypominam, USA ma ich ponad 130!!!!!, a Rosja chyba jedna olbo 3, to Rosja nie czułaby sie osaczana, a faktycznie jest… Kazdy przywódca , a w szczególności mocarstwa nie może pozwolic przekroczyc pewnej granicy. Jesli USA nie załapała tego w przypadku Syrii, gdzie rosja skutecznie niedopuściłą do ataku na ten kraj, to oznacza, że albo tzw” zachód” prze do wojny z Rosją, bo zauważa, że jescze jest w stanie ja pokonac, bo za 5-10 lat, nie bedzie to mozliwe, albo sztabowcy z nato i usa sa ….

    Odpowiedz
     1. ~Radosław

      Polacy nie czują się osaczeni, bo aby być osaczonym, trzeba być jeszcze wolnym. Naszą suwerenność oddano już Unii i NATO.

      Odpowiedz
    1. ~zwirek

     Słuchaj piszesz totalne bzdury Rosja już a embargo na Amerykańska technologię a za chwilę będzie miała na Niemiecką i Francuską zresztą sami Rosjanie to przyznają ze z tych trzech krajów najwięcej zakupili lub wdrożyli nowych rozwiązań .Ja trochę siedzę w tym temacie i napiszę Tobie ze Amerykanie grubo wyprzedzają technologicznie cały Świat ale są tam tez rozgrywki wewnętrzne i to wypacza obraz USA . Rosja jest zagrożeniem dla Europy ale nie dla USA

     Odpowiedz
    2. ~Hajmdal

     Albo Indie albo Iran, zdecyduj się! Myślisz, że Indie będą kupować ropę od kogoś kto dozbroi ich wroga?

     Odpowiedz
   2. ~szach

    Ile ty masz lat szczeniaku? To juz bylo za Stalina, Chroszczowa i Brezniewa. A jak sie skonczylo to wiemy. Najlepiej jak w ogole przestana handlowac z calym swiatem.

    Odpowiedz
  2. ~anatolis

   boze czlowieku!!! dokladnie to ujales trafiles w sedno. rosja ma kolosalne dlugi w tym wlasnie w banku chinskim ktory jest jednym z najwiekszych i nawet federalne rezerwy zlota sa u nich lokowane z usa co potwierdza ogrom tego tworu. znacznie wiecej niz w uk !!

   z punktu widzenia rosji to bylo jedyne rozwiazanie nie utracic krymu natomiast z punktu gosp. to jest duzy problem bo embargo juz odbilo sie na obywatelach np. ceny towarow szybko zbywalnych poszly od 2 do 40% w gore . zobaczcie na gielde zywnosci liofilizatow dla wojska ceny juz przekroczyly wartosc utrzymywania zywnosci swiezej. a swieze w wojsku nie moga miec. rosja tonie w dlugach i to poteznych.

   Odpowiedz
  3. ~jk

   Odpowiedź jest jasna – wygrają na tym Usa
   i Rosja i Niemcy –
   1. w interesie Usa leży to aby np UE czy Rosja czy Chiny
   nie zagroziły ich hegemoni –
   2.Niemcy przez ten konflikt zachowają pozycję dominującą
   w Europie -czym zapewnią bankierom z Usa spłatę
   reparacji za II wojnę Św – pierwszą spłacili dwa lata temu
   3.Rosja -rąbnie ukrainie terytorium poźniej i tak dogada się z zachodem.
   4.konflikt doprowadzi do spowolnienia wzrostu
   i Niemiec / i całej UE/ i Rosji i Chin
   jk

   Odpowiedz
 2. ~jarosław nejno

  Czubaraszka może korzystać z wzorców polskich: religijno-politycznego kolektywu w Rodzinie, czy Bożej Organizacji świadków Jehowy(których w Polsce jest dość sporo),a dla których wszystko co pozaorganizacyjne, to „pokarm ze stołu demonów”.
  Cóż z tego że Polska jest na zachód od Rosji, jak naprawdę to nie jest Zachód: „kura nie ptica, Polsza nie zagranica”…. No i Rosja Bolszewicka (izolowana) zawdzięcza Polsce tow. F. Dzierżyńskiego(czyli NKWD), czy wzorzec oddziałów zaporowych na froncie, dzieki którym Armia Czerwona zyskiwała przewagę nad innymi masą „mięsa armatniego”-jesteśmy dla Rosjan bijacym źródłem inspiracji dla budowania tego jedynego w swoim rodzaju państwa…

  Widzę owocną przyszłość we współpracy obecnej władzy rosyjskiej z Trwającą Rodziną, która m.in. dzięki stacjom przekaźnikowym na Uralu, Katolickim Głosem przemawia na cały świat. Ta idea „katolicyzmu” realizowana w zamkniętej Rodzinie na wzór religijnej sekty, jest adekwatna do potrzeb rosyjskiej polityki: mozna być formalnie i nominalnie otwartym na świat, a jednocześnie budować mur oddzielający uzurpowaną sobie świętość od reszty „skażonego świata”.
  A rządzącym Rosją o to chodzi…

  Odpowiedz
  1. ~zibi

   Stad niedaleko do opinii ze Lenin to niemiecki żyd więc 35 mln Rosjan podczas rewolucyjnego uniesienia wymordowali Żydzi .Stalin to Gruzin z pochodzenia wiec mordowli też Gruzini, Dzierżyński to |Polak z pochodzenia więc robili to również i Polacy a Chruszczow to Ukrainiec więc dołozyli sie do tego Ukraincy .Reasumując relatywnie rzecz biorąc białe nie różni się od czarnego bo białe to czarne inaczej

   Odpowiedz
   1. ~aa

    Bylo dwóch Dzierżyńskich , akurat ten ukradl nazwisko i posiadość, podobnie jak Szczynukowicz i inni.

    Odpowiedz
 3. ~rumcajs

  Czytam te wpisy, i zastanawiam się. ile może byc dyletanctwa… O stworzeniu odrębnej sieci wspomina sie w ogranizacji BRICS, skupiajacej kilka państw, Brazylia, Rosja, Indie i Chiny, jako stali członkowie, oraz kilku co najmniej obserwatorów, w tym Iran. Wsponima sie tez w Unii, do wyeliminowania ruchu wewnatrz unijnego przez serwery USA… Winni sa temu sami amerykanie totalna inwigilacja wszystkiego i wszystkich, nie po to by siac jak to oni mówia „pokój i demokracje”, a smierc, i rozwalanie państw ( serbia, irak, libia…). Poza tym, przy takim rozwiazaniu zyskaja wszyscy, bo połaczenia lokalne nie będa zajmowac niepotrzebnie połaczeń miedzynarodowych, co spowoduje ich wzrost prędkości, a także wzrost predkości połaczeń lokalnych, bo ni e będą musiały „przelecieć” sie za atlantyk, i spowrotem. Ludzie zdejmijcie wreszcie te okulary forii antyrosyjskiej, i zacznijcie myslec samodzielnie, jesli po tym praniu mózgów w tzw „niezaleznych środkach masowego przekazu”, jeszcze to potraficie…

  Odpowiedz
  1. ~Zofia

   Ja bym sobie kpin z pomysłu prezydenta Putina nie robiła. Rosjanie zrobili alternatywny wobec amerykańskiego GPS – system nawigacji satelitarnej o zasięgu globalnym – GLONASS, który może współpracować z GPS, ale też chroni swoje zasoby przed atakami z GPS. Europa nie może sobie poradzić od lat z Galileo, który miał być podobnym globalnym systemem satelitarnej nawigacji. Na pewno z systemu GLONASS korzysta flota rosyjska (handlowa i wojenna), administracja publiczna transport publiczny, wojsko.
   Maja też Rosjanie przyzwoitą przeglądarkę internetową – YANDEX, z której często korzystam.
   Kitwaszenie się we własnej cyberprzestrzeni Rosjanom nie grozi, za to mogą być niezależni i konkurencyjni wobec internetowych technologii z USA I zapewne będą prędzej czy później.

   Odpowiedz
  2. ~kasder

   Brawo! Cieszę się, że są jeszcze ludzie myślący! To co mówią np. w TVN trzeba odwrócić o 180 stopni mamy prawde

   Odpowiedz
   1. ~kapitanrozsadek

    Mhh oczywiście. Rosja i Chiny oraz Iran to kraje miodem i mlekiem płynace, raj i swoboda dla ich obywateli. Pewnie dlatego kto moze to emigruje z tych rajów na ziemi do ohydnego zachodu/USA. Przypominacie mi tych marzycieli komunistow z zachodu ktorzy wychwalali USSR , potem tam jechali i konczyli rozstrzelani gdy zorientowali sie jaki to syf i zaczynali krytykować.

    Co do Internetu to Putinowi tylko i wylacznie chodzi o kontrole i cenzure, zeby zupelnie kotrolować swoich obywateli

    Odpowiedz
  3. ~AMATOR

   Jakie połączenia, przez jaki Atlantyk – chłopie nie pisz o czymś o czym nie masz bladego pojęcia!!! Wszystkie połączenia odbywają się przez LOKALNE serwery DNS zakładając, że odwiedzasz np. polskie witryny. Brednie!!

   Odpowiedz
 4. ~Łukasz

  Jedna tylko uwaga ciśnie mi się pod palce: albo fotoszopem, albo photoshopem – innej możliwości nie ma 🙂

  Odpowiedz
 5. ~rumcajs

  A ten blog jest klasycznym przykładem siania propagandy, z tym, że propaganda ta jest zgodna z widzeniem tego świata poprzez okulary naszych władz, skutecznie sterowanych z usa, izraela i brukseli, zatem jest „poprawny” politycznie. Z tym, że jest w nim bardzo duzo bzdur…. I kłamstw. O rezygnacji z dolara jako waluty rezerwowoej ( miedzynarodowej, myslał realnie Kadafii, więc zostało mu państwo zdemolowane, a on sam zamordowany. Mysli o tym wiele krajów, bo pozwala sie takie rozwiazanie uniezaleznic od terroru finansowego obecnej finansjery….
  To jaka wartośc rubel bedzie miał w przeliczeniu na dolara w operacjach wewnetrznych w Rosji nie ma pani autorko, zadnego znaczenia, bo wszystkie dobra wyprodukowane wewnatrz tego kraju bez „wkładu” tzw „zachodnich” komponentów, będa kosztowały tyle samo, a dla Pni bedzie nastepna okazja błysnąc podobnym wpisem, że rosjanie to dziady, bo zarabiają po 20 dolarów… Ja prosze Pani, w tzw „komuniźmie” zarabiałem, ok 800 – do 1 tysiąca „tamtych” złotówek ( przed okresem rozszlałęj inflacji…) Pozwalało mi to na godne zycie, utrzymanie rodziny, a według przeliczników, to było 8-12 dolarów… Zatem takie przeliczenia sa dla imbecyli, bo sa kłamliwe.
  Pozbycie sie przez wiele krajów, a bedzie to stosunkowo niedługo, bedzie oznaczało u[padek USA, bo będa musiały „zebrac” z rynku miedzynarodowego, te tony papieru wydrukowanego, i ochrzczonego mianem „środka płatniczego”….

  Odpowiedz
  1. ~HORNET

   Ja w 1977 wyjechałem do Angli pracowałem rok i kupiłem w Polsce mieszkanie M-3 w Lokum dostałem je po dwóch tygodniach .Mój kolega wpłacił w złotówkach i czekał 11 lat

   Odpowiedz
  2. ~Irasiad

   „Ja prosze Pani, w tzw „komuniźmie” zarabiałem, ok 800 – do 1 tysiąca „tamtych” złotówek ( przed okresem rozszlałęj inflacji…) Pozwalało mi to na godne zycie, utrzymanie rodziny…”

   Ten fragment wpisu świadczy o jednym – PRL widziałeś tylko na obrazkach, albo masz daleko posuniętą demencję starczą. Stawiam jednak na coś innego – jesteś zwyczajnym idiotą z móżdżkiem wypranym przez bolszewicką propagandę, czego dowodem treść twoich kretyńskich komentarzy.

   W połowie lat 70-tych, na początku swojej zawodowej „kariery” zarabiałem 1100 zł/m-c i nie było najmniejszych szans, żeby za te pieniądze utrzymała się jedna osoba mieszkająca w kawalerce. O „godnym życiu” za te pieniądze nawet nie wspominam…

   Odpowiedz
  3. ~Borsuk Marek

   Jeśli jest to blog propagandowy na którym jast pisanych wiele bzdur , nie wiem co Pana skłonoło go czytać?
   Wartość rubla w wewnętrznym handlu nie będzie miała rzeczywiście wiellkiego znaczenia , do okraślenia jego wartości dojdzie gdy Rosja zapragnie dokonać zakupów np.technologii na zachodzie. I wtedey może dojśćdo wielkiego zdziwienia.
   Zbyt długo żyłem w PRLu aby wierzyć w Pana bzdury na temat zarobków na poziomie 800-1000zą , które wystarczyły na spokojne utrzymanie rodziny.Chyba ,że cała rodzina to byą Pan.A o dolara nie musi się Pan martwić.Bez Pana fachowej porady da sobie radę.

   Odpowiedz
 6. ~Zofia

  Ja bym sobie kpin z pomysłu prezydenta Putina nie robiła. Rosjanie zrobili alternatywny wobec amerykańskiego GPS – system nawigacji satelitarnej o zasięgu globalnym – GLONASS, który może współpracować z GPS, ale też chroni swoje zasoby przed atakami z GPS. Europa nie może sobie poradzić od lat z Galileo, który miał być podobnym globalnym systemem satelitarnej nawigacji. Na pewno z systemu GLONASS korzysta flota rosyjska (handlowa i wojenna), administracja publiczna transport publiczny, wojsko.
  Maja też Rosjanie przyzwoitą przeglądarkę internetową – YANDEX, z której często korzystam.
  Kitwaszenie się we własnej cyberprzestrzeni Rosjanom nie grozi, za to mogą być niezależni i konkurencyjni wobec internetowych technologii z USA I zapewne będą prędzej czy później.

  Odpowiedz
  1. ~Marek

   Odrobinę kultury to by się przydało w polemice. Nikt nie każe Pani zgadzać się ze zdaniem piszących, ale obrażanie ich świadczy o Pani bezsilności lub o starczej nerwowości.

   Odpowiedz
 7. ~CZEHOO

  Rosjanie wszystko mają inne, tok ewolucji i szersze tory kolejowe, alfabet, religię, co w tym dziwnego, że nowinki techniczne też chcą mieć inne…tylko pokazywanie zwykłym Rosjanom, że reszta świata żyje lepiej, oraz naturalna wymiana pokoleń sprowadzi Rosję na przyjazne tory dla reszty świata.

  Odpowiedz
 8. ~pośrednik

  i telefon Władymirowiczu, to też projekt imperialistów. Dlatego w Polsce i reszcie naszego obozu do 1989 roku był reglamentowany (około 10 lat oczekiwania).

  Odpowiedz
 9. ~Marcin w-w

  Hmmm… Czy Pan prezydent Putin czasem ostatnio zbyt często w Korei Północnej nie przebywał?? Może tamtejsza skłonność do samoizolacji jest zaraźliwa?

  Odpowiedz
 10. ~Szpila

  Putin sięgnął po doświadczenia Chińskie, jak naród odciąć od świata. By ciemni nie wiedzieli o numerach władzy, takie są działania samozwańczych carów. Ńie dorówna swojemu pierwowzorowi – Pugaczowowi.

  Odpowiedz
  1. ~rumcajs

   No i zobacz kolego… Chiny tez były do niedawna całkiem oderwane od swiata, a sa teraz potegą, przed która usa zaczyna robic w niewymowne…. Czasami izolacja, jak dla noworodka inkubator jest wybawieniem, bo uniemozliwia, albo zmniejsza ataki bangsterów, i innych „dobroczeńców inaczej”…

   Odpowiedz
   1. ~augusto

    Dokładnie, mam chińskie trampki i wiem jaka to potęga.
    Ale mogły się jeszcze nie otwierać, byłyby w przyszłości jeszcze większą potęgą. Tak będzie na pewno z Koreą Płn i Kubą – to dopiero będą potęgi. Jeszcze czekają i jak pójdą…

    Odpowiedz
 11. ~VVV

  No nie wiem czemu Pani się dziwi oświadczeniu Putina odnośnie internetu będącego projektem CIA. Co prawda nie słyszałem nigdy by internet był projektem CIA (bo był projektem wojskowym z przeznaczeniem na wypadek wojny nuklearnej), jednak wobec powszechnej wiedzy o inwigilacji danych przesyłanych za pośrednictwem tej sieci przez wywiad amerykański zrozumiały jest niepokój innych państw w szczególności konkurencyjnych mocarstw. Przecież za pośrednictwem internetu przesyłane są obecnie wszystkie niemal informacje w tym poufne informacje polityczne i gospodarcze. Wobec rewelacji o masowej inwigilacji przez amerykańskie NSA nawet sojusznicze dla USA Niemcy wyraziły zaniepokojenie, a co wyrazić ma „niesojusznicza” Rosja, w z wieloma sprzecznymi z interesem USA interesami gospodarczymi i politycznymi? Proszę sobie wyobrazić, że informacje o wszystkich niemal obywatelach zbierane są przez służby jednego państwa i mogą zostać użyte do realizacji jego celów politycznych i gospodarczych. Jakiś polityk jest dla USA nieodpowiedni – poszukajmy w bazach danych, może jest gejem, może ma romans, a może oglądał zdjęcia z dziećmi, może nadużył władzy, dał się skorumpować lub sam korumpował, może ma jakieś ukryte ekstremistyczne poglądy lub jest antysemitą, a może ma długi lub jest hazardzistą?:) Każdy ma coś co chciałby ukryć i prawie każdy zrobił coś co go może skompromitować. Nie inaczej jest z politykami, również rosyjskimi czy amerykańskimi, a wiedza o tym często pozwala na podporządkowanie ich lub przynajmniej wpływanie na ich decyzje. Nie wspomnę już o takim szczególe, że w służbach pracują zupełnie zwykli ludzie, którzy zupełnie zwyczajnie chętnie wykorzystują poufne informacje dla własnego zysku zarówno poprzez szantaż jak i współpracę z korporacjami. Nikt nie chce by go szpiegowano i nie inaczej jest z Rosją.

  Odpowiedz
 12. ~SZIRIN

  Warto zapoznać się z prawdziwa nie skłamana przez prof.dr.hab. HISTORIA Rosjanie wprawdzie nadal włodarza syberyjska kolonią ale południowi sąsiedzi NIGDY SIE NIE ZGODZILI I NIE ZGODZA na NIEROWNOPRAWNE TRAKTATY a to przesądza sprawę.
  Za zgładzenie 7 milionow ludzi w HOOLAUSCIE winnych osądzono w Norymberdze, Dlaczego jednak do dziś nie osadzano winnych LODOWEGO HOLOKAUSTU w którym Rosjanie wymordowali 10 razy więcej ofiar. Prezydenta Putina przedstawiciela mieszanki rasowej lubię i żal że na tablicy dziejów powszechnych ma już wypisany FARES

  Odpowiedz
 13. ~Paweł

  odkąd handluję z Rosjanami często korzystam z ichniejszego internetu ; muszę stwierdzić : Jest świetny ; bardzo lubię też strony internetowe rosyjskich firm , są konkretne często z cennikami ; najgorzej mnie drażnią amerykańskie strony ; po prostu ich nienawidzę ; cały czas coś człowiekowi wyskakuje, drażni , żadnych konkretów na firmowych stronach , nawet głupiego maila nie ma często do konkretnej osoby tylko ogólnie się wysyła i nikt nie odpowiada;

  Odpowiedz
  1. ~kasder

   Zgadza się, To samo wypowiedzi Rosjan są konkretne. Uwielbiam słuchać komentarzy dziennikarzy Rosyjskich . Ci nasi to jakieś tępe łby aż niedobrze się robi.

   Odpowiedz
  1. ~VVV

   A dlaczego? Możesz sobie dzierżawić serwery gdzie tylko masz ochotę w Polsce, USA, Niemczech, Chinach czy Rosji. Może być tylko problem z seo ale to też dyskusyjne.

   Odpowiedz
 14. ~Roberto

  Ostatnie miesiące to zmasowany atak na Rosję i Putina. Rosja spełniła tylko oczekiwania mieszkańców Krymu, Krymu który od stuleci należał do Rosji, a został przekazany Ukrainie tylko i wyłącznie w ramach jednego państwa – ZSRR. Po rozpadzie ZSRR Krym powinien wrócić do Rosji. Kto był na Krymie ten wie, że tak naprawdę Krym to Rosja, tam wszyscy mówią po rosyjsku, praktykują kulturę rosyjską, czują się Rosjanami – to nie wina mieszkańców Krymu, że wbrew swojej woli ich ziemia znalazła się w granicach Ukrainy. Bardzo wielu mieszkańców Krymu (jak i wschodniej Ukrainy) nie zna języka ukraińskiego. Teraz po latach wreszcie nastała sprawiedliwość i Krym wrócił do Rosji co wywołało falę oburzenia w UE oraz USA. Dziwi mnie bardzo stanowisko Polski biorąc pod uwagę faszystowskie aspiracje ludzi z Majdanu, których tak wspieraliśmy. Każdy mógł zauważyć powiewające nad Majdanem czerwono-czarne flagi UPA. Wspieraliśmy ludzi wielbiących Stefana Banderę, uważających go za bohatera narodowego, wspieraliśmy ludzi dumnych z tego, że dziesiątki tysięcy Polaków zostało w skrajnie bestialski sposób wymordowanych przez UPA i Ukraińców. Jak bestialskie to były zbrodnie, zbrodnie przepełnione nienawiścią do Polaków możemy zobaczyć z archiwalnych zdjęciach wpisując w wyszukiwarce frazę „rzeź wołyńska” i przechodząc do galerii. To nie były zwykłe zbrodnie – Ukraińcy mordowali nawet małe dzieci, niemowlaki, kobietom w ciąży rozcinali nożami brzuchy i zabijali nienarodzone dzieci. Siekierami ćwiartowali ciała jeszcze żyjących Polaków. Dlaczego? Tylko dlatego, że byli Polakami. Teraz władzę w Kijowie przejęli ludzie, którzy uważają, ze Polacy na Wołyniu na to zasłużyli, a oprawców Polaków uważają za bohaterów. Czy dziwicie się więc, że mieszkańcy wschodniej Ukrainy, antybanderowcy zwani powszechnie separatystami chcą odłączyć się od probanderowskiej Ukrainy? Nic w tym dziwnego. UE i USA bezczynnie patrzą jak wojska rządowe mordują ludność cywilną na wschodzie Ukrainy – dla nich najważniejsze są wpływy. Pytam przy okazji o to na jakiej podstawie nałożono sankcje na Rosję? Za co? USA po ataku na Irak i Afganistan od wielu już lat okupuje te kraje – pytam się dlaczego nie nałożono sankcji na USA? Dlaczego Amerykańskie zbrodnie w tych krajach są zatajane? Tylko czasem przeciekają do mediów informacje o zbrodniach jakich dopuściły się Stany Zjednoczone – polecam film dokumentalny „Faludża ukryta masakra”. Zobaczycie jak USA białym fosforem paliło żywcem ludność cywilną w Faludży. Pytam się dlaczego nie nałożono na USA sankcji? To tylko świadczy o tym jak obłudny jest świat i jak potężna jest Amerykańska propaganda. My Polacy jeszcze przejrzymy na oczy gdy Ukraińcy „odpłacą” nam za wsparcie …

  Odpowiedz
  1. ~kasder

   I oto jeden z setek dowodów, że rządzą nami NIE POLACY!!!! Proste i oczywiste dla każdego kto potrafi myśleć samodzielnie!

   Odpowiedz
  2. ~wrad

   Krym należał do rosji od stuleci. Konkretnie dwóch. Wczesniej tam żadnej Rosji nie było. Byli Tatarzy, Grecy, Goci. Rosjan nie było. Więc niech się zabierają do domu.

   Odpowiedz
  3. ~bulba

   „oczekiwania mieszkańców Krymu, Krymu który od stuleci należał do Rosji,” WYBITNY PRZYKŁAD niewiedzy !!! Rosja była ciemnotą, gdy Krym istniał i kwitł bez niej, a z Tatarami, Grekami, Turkami… Rosja od wieków wojowała tylko po to, żeby zagarniać coraz więcej, niszczyć coraz więcej narodów… ile zniszczyła na Syberii, tego już nie da się zliczyć… tam po prostu nie było żadnego zainteresowania świata … było to za daleko dla świata. Cała Syberia i daleki wschód do Władywostoku – czy to byli Rosjanie? czy to była Rosja ? !!!!

   Odpowiedz
  4. ~Borsuk Marek

   Przede wszystkim Krym był tatarski. Krym Rosjanie podbili w1795r. i skolonizowali.O ile znam historię w tym samym roku Najjaśniejsza również straciła niezależność i dużej części została przyłączona do Rosji.Czy Polska również powinna być włączona do Rosji?Przez kilkadziesiąt lat nikt na Krymie nie żądał przyłączenia do Rosji i nikt nie skarżył się na złe traktowanie. Dlaczego teraz?Ano dlatego ,że Ukraińcy mieli dość skorumpowanej władzy , złodziei i kryminalistów.Wybrali prowizoryczny rząd ,a to się Rosji i Putinowi nie podobało.Takich rzeczy on nie toleruje. Dlatego też rozpoczął propagandową nagonkę , wielokrotnie gorszą od goebbelsowskiej , przeciwko Ukrainie i rozpętał nacjonalistyczne piekło.

   Odpowiedz
 15. ~kasder

  Redaktorku masz za mały móżdzek aby zrozumieć światową politykę albo jesteś dobrze opłacanym sługusem zachodu. Jeżeli myślisz , że kapitalizm jest dobrotliwy i ma na uwadze dobro drugiego człowieka to jesteś w olbrzymiej niewiedzy. Przez wieki zachód doskonalił swój sposób na podbicie innych. Mają wyrafinowane metody, sprzedajne media …

  Odpowiedz
  1. ~AMATOR

   Kasder to może podzielisz się z nami swoją ekspercką i sekretną wiedzą? W końcu ktoś taki jak TY o nieprzeciętnym i niewypranym mózgu, z pewnością mógłby oświecić takie ciemne masy jak my. „Dobrze opłacany sługus Zachodu” – możemy zacząć od tego. Jak dobrze opłacany, przez kogo opłacany, w jakiej formie i w jakim celu? Po drugie, co proponujesz jako alternatywę dla kapitalizmu (pominę milczeniem twój cudowny wywód)? Socjalizm?

   Odpowiedz
 16. ~zxcv

  Świetnie pamiętam czasy gdzie tranzystory układy scalone i wiele innych produktów było nie kompatybilnych względem siebie/wschodnie i zachodnie/ choć spełniały te same warunki. Później jakby się to troszkę już wyrównało ale chyba nastąpiła nostalgia do lat minionych i Rosjanie chcą powrotu do przeszłości. Ja też chciałbym cofnąć sie o 30 lat i w wieku 20 lat spadał bym z tego kraju bo tedy jeszcze nikt jak teraz nie traktował nas tak podle ale cóż człowiek uczy sie całe życie.

  Odpowiedz
 17. ~Ruchałem Putina

  Rosja to kraj powstały po rewolucji do taniego wydobywania złota i innych kopalin potrzebnych zachodowi do rozwoju !!! 30 000 000 Rosjan zostało zamordowanych przez bandytów pokroju putina !!!

  Odpowiedz
 18. ~Alek

  Może ten internet nie samej CIA ale armii amerykańskiej to już tak. Poza tym swoich operatorów kart płatniczych ma Japonia i Chiny. Pomysł rosyjski jest rozsądny gdy Master Card i Visa zawiesiły operacje kilku bankom rosyjskim. Sami sobie bąka pod wiatr puścili. oj, pani analityczko, analityczko…

  Odpowiedz
 19. ~piotrzz

  Wraca nowe i tyle. Kraj mu się w rękach rozłazi, to woli stworzyć zagrożenie i dokręcić śrubę. Większość to kupi ( któryś raz z kolei).

  Odpowiedz
 20. ~Ewa

  Cytat: „Nie rozważano komercyjnego wykorzystywania sieci komputerowej, bowiem ARPANET ma korzenie wojskowe. ARPA została zbudowana na zlecenie Amerykańskiego Departamentu Obrony, aby zapewnić łączność między jednostkami militarnymi na wypadek ataku Rosjan i zerwania tradycyjnych środków komunikacji.” Komputer Świat

  Odpowiedz
 21. ~DD

  putin zazdrosci usa i marzy o tym aby miec wlasna globalna siec z pomoca ktorej bedzie mogl gromadzic o wszystkich informacje i kontrolowac ludzkosc.jednakze kto pozno przychodzi sam sobie szkodzi.hehe…

  Odpowiedz
 22. ~rafe kdkdjd

  Putin kryminale jeden, jak ci sie nie podoba to ze project USA to nie uzywaj hahaha zawisniesz na drzewie przedej czy pozniej

  Odpowiedz
 23. ~Reve

  Nie ma to jak patrzeć jednostronnie. Ale czego Pani nie zobaczyła ?
  Nie zobaczyła Pani tego że przeniesienie danych na rosyjskie serwery to rozwinięcie cyfryzacji w tym kraju i więcej pracy dla Rosjan. Sam projekt 'wewnętrznego ’ internetu to znowu rozwój informatyzacji i więcej pracy dla Rosjan w Rosji. A czy Rosjanom zrobi różnicę czy śledzą ich amerykanie za pomocą chociażby Facebooka czy rodzimy rząd przy pomocy VK ? Jak praca będzie,będzie i kasiorka a reszta nie będzie robiła im różnicy

  Odpowiedz
 24. ~P

  Może to i projekt CIA, ale chyba… wymkną się trochę spod kontroli. W internecie można znaleźć rzeczy niewygodne dla wszystkich władz (amerykańskich, rosyjskich, unijnych, tych w Polsce), jak i kościoła, czy niektórych mniejszości. Taki wewnętrzny internet to możliwość pełnej cenzury, a treści na obcych serwerach cenzurować się nie da i można jedynie próbować blokować, czy spowalniać dostęp do nich.

  Odpowiedz
 25. ~ml2403

  Co do internetu to akurat prawda. Prace nad globalną siecią trwały w wojsku USA od lat 50-tych, gdy wymyślono, że przy wystarczająco gęstej sieci nawet zniszczenie jej w wielu punktach nie doprowadzi do odcięcia nieuszkodzonych fragmentów. Dalej to było już nowatorstwo uniwersytetów amerykańskich i wymknęło się to spod kontroli wojskowych. Co do innych pomysłów to w erze globalizacji czysta smieszność.

  Odpowiedz
 26. ~romano

  rosja ma niestety racje ale jak ktos lubi byc szantazowany to jego wola trzeba bylo posluchac co powiezial szef partii zielonych po powrocie
  z Moskwy ilu politykow w Europie jest jak myslicie….

  Odpowiedz
 27. ~ssss

  Rosja jest wyłącznie zagrożeniem dla Europy, a nie dla USA, które wyprzedza Rosję o lata świetlne. Na rubla nikt nie przejdzie, bo waluta, żeby dominować musi byc pewna, a rubel lawiruje jak Putin. Kto poważny zdecyduje się na interes z krajem, który się zachowuje jak rozkapryszona baletnica. Prędzej czy później wszyscy się odwrócą plecami, bo nikt nie lubi ludzi niepoważnych. A co by nie mówić o USA to w interesach gospodarczych są poważnym i przewidywalnym partnerem- Moskwa natomiast pragnie wszystkimi manipulować i naginać do woli Cara. Nie te czasy, Chiny w życiu nie poprą rubla będąc największym wierzycielem dolara – to byłby strzał w stopę, osłabiać walutę z której się czerpie dywidendę. Na rubla zatem nie ma co liczyć. Poza tym przestańcie szerzyć propagandę i zobaczcie jak żyje przeciętna amerykańska rodzina, a jak rosyjska.. i to wszystko tłumaczy…

  Odpowiedz
 28. ~ABW

  CIA FILMÓW SIĘ TEN PUTIN NAOGLĄDAŁ. TAM SAME MOSKITY SĄ A Z CIA MOŻE 2,,,3. PUTIN CHCE ZIEMIE ZAGARNĄĆ I LUDZIĄ PRANIE W GŁOWIE ROBI ALE KTO JEST BYSTRY NIE ZAMYDLI SOBIE OCZU

  Odpowiedz
 29. ~chlorek77

  Tak,internet to swietne narzedzie do inwigilacji.A zgadnijcie gdzie sa najwieksze serwery na swiecie?W izraelu.Ciekawe,prawda?A jeszcze dodam taka informacje iz sluzby specjalne maja mozliwosc wlaczenia (bez informacji) w laptopie czy kompie kamery czy mikrofonu!Takze milego surfowania!

  Odpowiedz
 30. ~Stary dziad

  Owszem, ale to zadna nowosc! To byla ARPA ARPANET i funkcjonuje jeszcze do tej pory. WOjskowa siec lacznosci USA poczatkowo, po czym „zdemilitaryzowana”. Zawsze to lepsze niz TASS, SOwietskaja Prawda, Niezawisimaja Gazieta i Komsomolska Prawda, gospodin Putin!

  Odpowiedz
 31. ~ZEFIRO1979

  Moja ponad 80 letnia sąsiadka ostatnio powiedziała mi że podczas II wojny światowej kiedy to Rosjanie a w zasadzie żołnierze ZSRR wkroczyli do Polski i pojawili się w miejscowości w której mieszkała zobaczyli u niej na stole w domu pomarańcze na półmisku to stwierdzili ze u nich produkują je w fabryce…
  Mój dziadek opowiadał, ze jak ci sami towarzysze pojawili się u niego w domu i zobaczyli talerze które były na brzegach ozdobione złota farbą to wzięli młotek i zaczęli te brzeg obtłukiwać i je zabrali ze sobą bo stwierdzili że to złoto!!!! Mało tego jeden z tych żołnierzy co to całe życie był trzymany w ciemnocie zobaczył duży zegar na komodzie podobny do budziki i przywiązał go sobie do ręki i miał zegarek naręczny……..
  I wreszcie mój brat, który był ok 2-3 lat temu w Rosji w delegacji z firmy miał do pomocy 2 współpracownice-tłumaczki. Były to panie w wieku między 25 a 35 lat wykształcone po studiach znające biegle angielski. Brat był zdziwiony, że one pytały go czy nie zna jakiś panów w Polsce za których one chętnie wyszłyby za mąż, zdziwienie było o tyle duże że każda z nich było mężatką a jedna miała dzieci. Codziennie spotykał się z wrogością wobec Polaków i Polski, ciągle padały pytania po co jesteśmy w Unii i NATO, że jesteśmy niewdzięczni bo oni nas chronili i karmili. Brat stwierdził ze kilkukrotnie w fabryce w której montowali maszynę padały pytania czy prawdą jest że Polacy jak zobaczą/usłyszą Rosjanina w Polsce to go ganiają i rzucają w niego kamieniami.
  Stwierdził że na każdym skrzyżowaniu w mieście w którym mieszkał przez 3 miesiące stał albo Lenin albo czołg, armata itd. Całe miasto obklejone plakatami Putina i każdy bał się cokolwiek złego o nim powiedzieć bo KGB jest wszędzie i wszystko słyszy. Jak meldował się w hotelu to od razu zjawiła się milicja z pytaniami po co, na jak długo itd. To samo na lotnisku w Moskwie jak zobaczyli paszport z Polski to od razu osobista…

  Jedyną osoba jak opowiadał mi brat z którą mógł normalnie porozmawiać był o dziwo były żołnierz stacjonujący kiedyś w Polsce,on sam powiedział mojemu bratu, że u nich jest cały czas jak za Stalina i żeby się nie przejmował tym co mówią jego rodacy którzy maja wyprane mózgi przez telewizję.

  POPYTAJCIE SWOICH OJCÓW LUB BRACI KTÓRZY W LATACH 70-80 PEŁNILI ZASADNICZĄ SŁUŻBĘ WOJSKOWĄ I MIELI PRZYJEMNOŚĆ BĄDŹ NIE SPOTKAĆ NA SWOJEJ DRODZE RADZIECKICH ŻOŁNIERZY STACJONUJĄCYCH W POLSCE JAKIE BYŁY MIĘDZY NASZYMI NARODAMI UKŁADY, RÓŻNICE. DAM SOBIE RĘKĘ OBCIĄĆ ŻE CI LUDZIE MYŚLĄ ZUPEŁNIE INACZEJ BO MIELI OKAZJĘ WYJECHAĆ POZA ZSRR I ZOBACZYĆ ŻE MOŻNA ŻYĆ INACZEJ I NIE SZUKAĆ WROGA NA SIŁĘ

  Odpowiedz
  1. ~reve

   Człowieku gdzieś Ty w Polsce w czasie II wojny widział pomarańcze? Chleba nie było a Ty o pomarańczach na półmisku na które patrzyli ruscy żołnierze ?

   Odpowiedz
 32. ~Paweł

  Widzę że autorka artykułu popisała się brakiem wiadomości, I zaatakowała prezydenta Putina nie znając tematu. Putin ma więcej racji niż autorka.

  Główne serwery, większość serwerów wielkich witryn oraz serwery DNS i tak dalej stoją w stanach, dzięki czemu CIA ma dostęp do praktycznie wszystkiego.

  To jest to co miał na myśli Putin. No ale cóż, najlepiej się wypromować na fali rusofobii i oczerniania rosyjskiego prezydenta.

  Krótko i zwięźle.

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 33. ~qurt

  Podobnego zdania , potwierdzonego praktyką, są nasze urzędy, zwłaszcza samorozpadowe i sądy. Czym skorupka za młodu nasiąknie ….

  Odpowiedz
 34. ~jacol

  … Szkoda słów, owszem internet jak i pierwsze serwisy społecznościowe były projektem takim samym jak E-dowody. Jednak „ludzie wierzący wszystko” stwierdza ze internet sam powstał xd w USA większość ludzi żyje na kredytach, dług finansowy Rosji wobec Chin… Przypominam że ponad połowa gospodarki USA to chiny a ich rezerwy złota nie starcza nawet na pokrycie części długu… Kolejnym faktem będzie to ze „zacofanie” Rosjan jest… Dla wszystko wiedzacych potężne, ale pytanie kto ma myśliwce osiągające ponad 3mah oraz głowice termojadrowe? Skonczcie z tym pseudoamerykanizmem bo jeśli dojdzie do wojny to skończy się ona atakami jadrowymi które z kolei wywołują reakcje geologiczne które prowadząc do zniszczenia ziemi. Juz dzisiaj płyty tektoniczne są niestabilne a dodajmy do tego nacisk 30*+ kt wybuchy wulkanów etc. Pozdrawiam wszystkich wiedzacych najlepiej i tkwiacych w amerykańskim śnie… Ale czas się obudzić.

  Odpowiedz
 35. ~AS

  Wprost uderzające podobieństwo w zakresie pojmowania Świata w tym sprawowania władzy pomiedzy naszym Jarosławem i rosyjskim Władimirem, tak jakby byli bliźnikami jednojajowymi

  Odpowiedz
 36. ~latocha

  Nic nowego. To bolszewicki pomysł. Z dawnych lat posiadam jeszcze do dziś klucze od ruskiego roweru, które za nic nie pasują do żadnego innego. Cóż, nie potrzeba nam ruskich rowerów, ani ruskiego internetu…ani nic ruskiego.

  Odpowiedz
 37. ~Radeba

  Mam nadzieje, ze to nie jest ostatnie slowo Feredacji R i lady, ziguli, iljuszyny, tupolewy, zily, zorki itp zaczna wypierac z kraju (rad) toporne toyoty, mercedesy, boeingi czy nikony oraz inne zacofane technologicznie produkty. Obama bedzie jeszcze blagal o dostep do kiwaczka.
  http://radeba.manifo.com

  Odpowiedz
  1. ~Kłay

   Suma tych dywagacji, jak świat światem od początku walka o koryto i to co w nim jest do żarcia. Więc kto pierwszy ten żre, reszta kombinuje jak do niego się dostać. Tu widać najlepiej ten fakt. Same mądrale rzeczoznawcy, intelektualiści, autorytety, gaduły. To co tu czytam jest jak sraczka śmierdząca farsą produkowana przez ludzi, którzy mają czas na dywagacje.

   Odpowiedz
  2. ~Kłay

   Suma tych dywagacji, jak świat światem od początku walka o koryto i to co w nim jest do żarcia. Więc kto pierwszy ten żre, reszta kombinuje jak do niego się dostać. Tu widać najlepiej ten fakt. Same mądrale rzeczoznawcy, intelektualiści, autorytety, gaduły. To co tu czytam jest jak sraczka śmierdząca farsą produkowana przez ludzi, którzy mają czas na puste dywagacje.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *