Śmierć na Kamiennym Moście

27 lutego. Są takie rzeczy, które się nie mieszczą w głowie. Dzisiaj późnym wieczorem w Moskwie został zabity jeden z najbardziej znanych rosyjskich opozycjonistów, Borys Niemcow. Przechodził przez Kamienny Most, według jednej z wersji napastnicy wyskoczyli z auta, oddali cztery strzały i zbiegli; według innej – do Niemcowa oddano siedem strzałów z przejeżdżającego samochodu. Ani śledztwo, ani współpracownicy Niemcowa nie wysuwają na razie żadnych sugestii co do sprawstwa zabójstwa. Szef rozgłośni Echo Moskwy Aleksiej Wieniediktow napisał w Twitterze: „Został zabity w odległości stu metrów od Kremla, w strefie chronionej, znajdującej się w zasięgu kamer”.

Środowisko opozycyjne, szykujące na niedzielę 1 marca marsz „Wiosna” w Moskwie, jest do głębi wstrząśnięte. Niemcow był jednym z najbardziej aktywnych działaczy pozaparlamentarnej opozycji antyputinowskiej. Kilka lat temu opracował raporty (Itogi) dotyczące nieudolnych rządów Putina i spółki, badał korupcję, piętnował niekompetencję urzędników i bliskich współpracowników prezydenta, organizował akcje ulicznego protestu. Należał do ścisłego grona kierowniczego ruchu Solidarność i partii Parnas.

Niemcow pojawił się na scenie politycznej w latach dziewięćdziesiątych, był gubernatorem obwodu niżnonowogrodzkiego, bodaj najmłodszym gubernatorem w Federacji Rosyjskiej. Został dostrzeżony przez prezydenta Jelcyna i zaproszony do grupy „młodych reformatorów”, był wicepremierem. Po objęciu urzędu prezydenta przez Putina, przeszedł do opozycji, krytykował Putina za autorytarne metody rządzenia, tworzenie systemu kleptokracji, wspieranej przez służby specjalne. Na długiej liście zarzutów wobec Putina Niemcow umieszczał tragedię na Dubrowce, Biesłan, a ostatnio rozpętanie wojny na Ukrainie.

Dziennikarka Ksienia Sobczak napisała w Twitterze: „odpowiedzialność za to spoczywa na wszystkich „sołowjowach” i „ziejnałowach” [Sołowjow, Ziejnałowa – kapłani telewizyjnych seansów nienawiści], którzy codziennie kłamią i podburzają. Na każdym, kto jest dźwignią tej wojny ideologicznej”. A Rustem Adagamow dodał: „To pierwsza ofiara Antymajdanu”.

 

8 komentarzy do “Śmierć na Kamiennym Moście

 1. radek grzelak

  Kilkanaście dni temu Borys Niemcow miał powiedzieć, że boi się śmierci z rozkazu Putina. Pisał książkę wojna i Putin. Ciekawe czy protest przeciw wojnie „Wiosna” zaplanowany na 1 marca, do którego zachęcał Niemcow, przyciągnie Rosjan?

  Odpowiedz
 2. radek grzelak

  Na Twitterze czytam obawy Rosjan, że to potworne morderstwo może być jak zabójstwo Kirowa, po nim był nowy Związek Radziecki, czystki. Może to wstęp do przewrotu na Kremlu?

  Odpowiedz
  1. Kalina

   Oby pańskie słowa zamieniły się w złoto. Tyle ze ten przewrót nie powinien polegać na dalszym rozszerzeniu władzy Putina, ale na jego nagłej chorobie:))

   Odpowiedz
 3. Kalina

  „Są takie rzeczy, które się nie mieszczą w głowie.”

  Komu się nie mieszcza w głowie, Pani Redaktor? Mnie mieszcza się jak najbardziej i wręcz dziwię się, ze tych ofiar jest tak mało: Politkowska, ktoś tam jeszcze, teraz Niemcow…Mysle, ze będzie więcej, albo wskaźniki poparcia dla Putina skoczą o następne 50 %. Bardzo się boje o Kowaliowa…

  Odpowiedz
  1. annalabuszewska Autor wpisu

   Orłusza jak zwykle celnie i wzruszająco:

   Это случилось в Москве сегодня.
   Не промахнулись стволы подлецов.
   В строю российской Небесной Сотни
   Правофланговым – Борис Немцов.

   За правду четыре пули наградой.
   Всего лишь день не дожил до весны.
   Красивое место выбрали гады –
   С видом на Кремль, в сердце страны.

   Над Спасской башней – чёрные птицы,
   Злорадно лыбится их господин.
   Борис, Небесная Единица,
   Похоже, не долго ты будешь один.

   Всегда улыбался, хотел быть первым,
   Готовил какой-то новый сюрприз,
   И сдали, похоже, ублюдков нервы.
   Они боялись тебя, Борис.

   Теперь про войну и коррупции кариес,
   Про антимайдановских мотокрыс
   Пишите Боре, вот новый адрес:
   Небесная Сотня. Немцов Борис.

   Odpowiedz
 4. Marek Borsuk

  Jeśli za mordem stoi Kreml . a najprawdopodobnie tak jest , to Niemcow naruszył jakiś bardzo czuły nerw władzy.Do tej pory ginęli dziennikarze i agenci, od dzisiaj prawdopodobnie i politycy nie mogą być bezpieczni.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *