Procenty, procenty

Od czegoś trzeba zacząć. Władze Rosji postanowiły od dziś zacząć bezwzględną walkę z plagą alkoholizmu. Koncepcja rządu, zatwierdzona przez premiera Putina, przewiduje, że w ciągu dziesięciu lat spożycie alkoholu w Rosji zmniejszy się o połowę, a nielegalna produkcja alkoholu zostanie w ogóle zlikwidowana.

Według danych agencji federalnej Rospotriebnadzor, w Rosji jest ponad dwa miliony alkoholików, statystyczny Rosjanin wypija osiemnaście litrów czystego spirytusu rocznie. To dwukrotnie przekracza normę ustanowioną przez Światową Organizację Zdrowia jako granicę, poza którą następuje trwałe zniekształcenie genomu danego narodu. Sto tysięcy ludzi rocznie umiera z powodu nadużywania alkoholu. W Rosji pije się mocne trunki – i legalną wódkę, i przeróżne wynalazki. Rządzący Rosją duet abstynentów jakiś czas temu doszedł do wniosku, że dalej tak być nie może: wieczne smarowanie kosztuje za drogo całą gospodarkę, przy takim poziomie spożycia nie uda się żadna ogłaszana z najwyższych trybun modernizacja ani inne koncepcje rozwoju.

Powody do walki z plagą zatem są. To nie ulega kwestii. Na razie jako środek zaradczy wprowadzono regulowane najniższe ceny wódki – półlitrowa butelka kosztuje od Nowego Roku co najmniej 89 rubli. O innych sposobach walki na razie nie wiadomo.

Wedle rządowej koncepcji, w pierwszym etapie – do 2012 roku – poziom spożycia ma spaść o 15% oraz znacznie zmniejszyć się udział mocnych trunków w strukturze spożycia (obecnie wódka to połowa produkcji alkoholu). Do 2020 roku Rosjanie mają już wypijać 55% alkoholu mniej niż dziś. Za nielegalny obrót alkoholu ma być wprowadzona odpowiedzialność karna.

Realizacja koncepcji może stać się ciekawym zjawiskiem społeczno-politycznym. Czy Rosję czeka równie barwna kampania jak amerykańska prohibicja w latach 20. i 30.? Szlachetna w założeniu akcja odzwyczajania ludzi od alkoholu doprowadziła wtedy w Stanach z jednej strony do niezwykłej aktywizacji podziemia mafijnego, z drugiej – do powstania fortun tych, którzy zarabiali na szmuglu (majątku dorobił się wtedy m.in. ojciec późniejszego prezydenta Kennedy’ego). Policja ścigała, szmuglerzy szmuglowali, a ci, którzy chcieli się napić – pili.

Czy odgórnie wprowadzane administracyjne zakazy poskutkują w Rosji? Wątpiących jest legion.

2 komentarze do “Procenty, procenty

  1. remarka@onet.eu

    Szanowna Pani Anno,Chciałbym zwrócić uwadę, że Putin zaaprobował rządowy plan redukcji SPOżYCIA alkoholu w Rosji. Nie wspomina on jednak o państwowej kontroli nad legalną produkcją lub sprzedażą, oprócz zakazu sprzedaży piwa w ulicznych kioskach, oraz wprowadzienia ogólnych reguł sprzedaży tego trunku.Dlatego porównanie z USA lat 30. nawet pod znakiem zapytania jest trochę przesądzone.”Kulturę picia” można tylko wykształcić w kilku pokoleniach. U nas natomiast najczęściej w mediach propaguje się wizerunek Rosjanina, zdolnego do wypicia „wiadra” wódy i nic mu nie będzie! Młodzi-głupi czasem uważają za potrzebę „wytrenować” organizm aż do takiego stopnia…Niestety… Poziom kultury – tego nie zmienisz szybko.

    Odpowiedz
  2. Anna Łabuszewska

    Skoro ma być wprowadzona odpowiedzialność karna za nielegalny obrót alkoholu, to znaczy, że ten czyn zakazany powinien być ścigany z mocy prawa. Niech drżą więc wszystkie mety i meliny. A może i pokątni producenci samogonu… Lotne brygady milicji na pewno rzucą się w wir pracy i skończą raz na zawsze z plagą nielegalnego warzenia i rozprowadzania siwuchy, nieustannie tropiąc występny proceder na podobieństwo lotnych brygad z czasów prohibicji w Stanach. Czy tak będzie – można wątpić. I tu się z Panem zgadzam, Panie Nikołaju, że analogia z czasami amerykańskiej prohibicji jest bardzo odległa. Koncepcja koncepcją, a życie życiem. Rozmyte przepisy, nieprecyzyjne wytyczne, brak przepisów wykonawczych – to jedno, a drugie, o czym też Pan pisze w swoim komentarzu, to wieloletnie, ba, wielopokoleniowe tradycje picia mocnych trunków. Picia, co tu kryć, na umór. Koncepcja kontra tradycja – co będzie górą?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *