Śmierć po raz drugi

System pokazuje coraz bardziej ponure oblicze. Dziś sąd rejonowy dzielnicy twerskiej Moskwy uznał prawnika pracującego dla Hermitage Capital Siergieja Magnitskiego winnym zarzucanych mu czynów – opracowania dla zatrudniającej go firmy schematu pozwalającego uchylać się od podatków, co umożliwiło brytyjskiej fundacji niedopłacenie 522 mln rubli podatków. Sąd odstąpił od wymierzania wyroku z powodu śmierci prawnika (listopad 2009, areszt śledczy Matrosskaja Tiszyna; został aresztowany po tym, jak ujawnił przewały finansowe, jakich dopuszczają się wysocy urzędnicy MSW; zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach; wskazywani przez Magnitskiego urzędnicy zostali wybieleni).
To pierwszy w sowieckiej i rosyjskiej praktyce sądowej proces nad nieżyjącym oskarżonym. Przepisy dopuszczają pośmiertny proces, ale tylko na żądanie rodziny zmarłego (wyłącznie jeśli ma to na celu rehabilitację). Tymczasem krewni Magnitskiego nie tylko z takim wnioskiem nie występowali, ale odmówili udziału w procesie i oświadczyli, że jest on amoralny i niezgodny z prawem. Dlaczego w takim razie proces się odbył? Ze względu na społeczną wagę sprawy – argumentowały władze.
Drugim oskarżonym w procesie był dyrektor generalny Hermitage Capital William Browder, który miał zastosować schemat Magnitskiego. Zaocznie skazano go na karę dziewięciu lat pozbawienia wolności. Wielka Brytania odmówiła wydania Browdera w ręce rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości.
Magnitski, jak głosi orzeczenie sądu, wymyślił i wprowadził w życie mechanizm oszustwa podatkowego: zarejestrował w 2001 roku w Kałmucji (republika na południu Rosji) dwie firmy, w których fikcyjnie zatrudniano inwalidów. Dzięki temu firmy mogły wystąpić o ulgi podatkowe. Magnitski działał w interesach Browdera.
Prowadzone w tej sprawie śledztwo umorzono w 2009 r. w związku ze śmiercią Magnitskiego. Wznowiono je jednak w sierpniu 2011 r. Proces zaczął się na początku br.
Ponieważ rodzina Magnitskiego odmówiła udziału w procesie, obrońcę przydzielono z urzędu. Wyznaczony adwokat wielokrotnie wskazywał, że proces narusza kodeks postępowania karnego i stoi w sprzeczności z orzeczeniem Sądu Konstytucyjnego. Zdaniem Amnesty International, proces nie jest sprawiedliwy: Magnitski nie ma możliwości osobistego udziału w rozprawach, został pozbawiony jednego z podstawowych praw – prawa do obrony. Mimo to proces toczył się dalej.
W przeddzień ogłoszenia wyroku w procesie Magnitskiego-Browdera przedstawiciele Hermitage Capital opublikowali list: „Sąd po śmierci to polityczny kafkowski proces putinowskiego reżimu, zorganizowany w celu ochrony urzędników, którzy ukradli Rosjanom 5,4 mld rubli, a co odkrył Siergiej Magnitski. Proces jest świadectwem braku poszanowania władz dla praw i swobód jednostki […], pogardy dla prawa i dla swoich obowiązków. Urządzając pośmiertny proces Magnitskiego i zaoczny nad Browderem za rzekome uchylanie się od płacenia podatków, rosyjskie władze zignorowały fakt przedawnienia wszystkich domniemanych uchybień – termin upominania się o nieopłacone podatki minął dziewięć lat temu, a termin pociągnięcia za to do odpowiedzialności karnej – dwa lata temu”. Jeszcze dobitniej wyraził się Browder: „Dzisiejszy werdykt sądu zostanie zapisany w annałach rosyjskiej historii jako jeden z najbardziej haniebnych od czasów Józefa Stalina. To pierwszy wyrok skazujący wobec zmarłego, orzeczony w Europie od dziesięciu wieków. Determinacja, z jaką Putin działa, dowodzi, że jest gotów mścić się na każdym, kto obnaża złodziejstwo i korupcję, którym on patronuje”. „Jeżeli Browder pojawi się na terytorium Rosji, będzie siedział” – powiedział szef parlamentarnej komisji ds. prawa Paweł Kraszeninnikow. Deputowany uznał, że proces Magnitskiego-Browdera to „normalna praktyka sądowa. Byli we dwóch [oskarżeni], nie można rozpatrywać sprawy jednego bez sprawy drugiego”.
Wprowadzający sankcje wobec osób winnych śmierci Siergieja Magnitskiego tzw. akt Magnitskiego, przyjęty pod koniec 2012 r. przez Kongres USA, stał się jednym z powodów ochłodzenia i napięć na linii Moskwa-Waszyngton. Kreml był oburzony i szukał sposobów, by dotkliwie odwinąć się Ameryce. Ten proces to w pewnym sensie sąd nad tą listą. System pokazuje, że będzie do upadłego bronił ludzi, których oszustwa wychwycił i upublicznił Magnitski. Bo to ludzie systemu. Na tym system się trzyma. Trudno uwierzyć, że proces i wyrok jest przypadkiem. Przecież trzeba pokazać światu, że Magnitski, którego broni Zachód, to skazany prawomocnym wyrokiem „najbardziej humanitarnego sądu” oszust, a nie żaden bojownik o wolność i prawdę.
Kiedyś prezydent Putin powiedział, że dorwie czeczeńskich terrorystów nawet w kiblu. Można sparafrazować tę frazę i powiedzieć, że system konsekwentnie będzie ścigał swoich wrogów i dorwie ich nawet w trumnie.

34 komentarze do “Śmierć po raz drugi

 1. ~Jacek Arkuszewski

  Rosja jeszcze raz ustawia się całkiem świadomie poza wspólnotą cywilizowanych krajów. Pomijając meritum sprawy sądzenie kogokolwiek pośmiertnie dowodzi dziczy prawnej i obyczajowej.

  Odpowiedz
  1. rudy.rydz Mary Anna

   To w takim razie i Watykan ma taki „ grzech „ na sumieniu . Chyba kilka wieków temu , jeden z papieży wciągnąl z trumny poprzednika i wytoczył mu proces .

   Odpowiedz
 2. ~Marek Borsuk

  Myślę ,że ten proces przerósł Kafkę.Tego nie mógłby nikt wymyślić. Kreatywność systemu putinowskiego nie zna granic.Pikanterii dodaje fakt, że właśnie w Londynie powołano fundację „Pozytywna Rosja”,mającej na celu poprawę wizerunku Rosji za granicą.Pozytywna Rosja i pośmiertny proces Magnitskiego .I zachód to kupi i nikt się o nic nie będzie pytał.Bo i po co?Zmienić nic nie zmieni, to i po co sobie głowę zawracaćDopóki szampan płynie i bal trwa nie warto sobie głowy zawracać.W takim świecie żyjemy.Pieniądz, obłuda i zakłamanie.Dotyczy to wszekrze tych którzy mogliby coś zmienić ale wybrali bal.

  Odpowiedz
  1. ~vandermerwe

   Niewiele sie zmieni, gdyz tzw Zachod ma na sumieniu podobne sprawy. Naginanie i lamanie wlasnego prawa, procesy lub tez ich brak, ktore maja zaspokoic polityczne dazenia, smierc ludzi bedacych pod opieka instytucji panstwowych. O sprawach podatkowych nie wspomne. A byly premier Blair ( niech mu ziemie lekka bedzie teraz i po smierci), w ramach krzewienia demokracji na Bliskim Wschodzie, popiera przewrot w Egipcie. Rosja nie jest ewenementem, krajow tego typu jest wiele, krajow, gdzie absurd jest codziennoscia – rownie duzo. Tylo tylko, ze na jednych caly czas zwracamy uwage, innym zas uchodzi to na sucho – z przyczyn czysto politycznych. Najogolniej, jesli Rosja stawia sie poza wspolnota cywilizowanych krajow ( jak napisano w pierwszej wypowiedzi) to jest doprawdy w dobrym towarzystwie, bez ironii z mojej strony.

   Pozdrawiam

   Odpowiedz
   1. ~pies_pawlowa_2

    Po pierwsze: blog dotyczy Rosji i na sprawach
    rosyjskich sie koncentruje, więc obrona typu: „a na Zachodzie też biją Murzynów” nie zmienia faktu, ani nie umniejsza rosyjskich nieprawidłowości

    Po drugie: korupcja w USA czy Europie stanowi margines, a w Rosji zasadę, sposób funkcjonowania gospodarki. Można sie o tym przekonać studiując rankingi korupcji w różnych krajach świata, sporządzane przez niezalezne instytucje pozarządowe.

    Po trzecie: w krajach europejskich nie ma tak otwarcie serwilistycznego aparatu prokuratory i sądów, które wspólnymi siłami, często z naruszeniem procedur, ferują z góry ustalone wyroki (był nawet szeroko opisywany przypadek z Chamowniczego sądu, odczytania sentencji wyroku, którego tekst sporządzono poza sądem) i lekceważą prawo do obrony (odmowa wysłuchania zeznań świadków w wielu sprawach związanych z „rozruchami” na Bołotnoj Płoszczadzi).

    Po czwarte: brak zaufania do policji, prokuratury i sądownictwa w Rosji jest tak szeroko rozpowszechniony (nie tylko wśród „wrażych”, kapitalistycznych dziennikarzy) wśród samych obywateli federacji, że staje się często przyczyną wielu napięć społecznych.

    Ostatni przykład z Moskwy:
    Trzech „urodzonych na Kaukazie” obywateli Federacji, jadąc zdezelowaną Ładą, w nocy, zajeżdżają drogę samotnie podróżującej Volskwagebnem Jetta Rosjance i prowokują stłuczkę. Następnie próbują wymusić na niej haracz z tytułu kosztów naprawy, strat moralnych, pokrycia kosztów wzostu składki polisy. Są napastliwi. Sytuację zauważyl motocyklista, zatrzymał się i próbował interweniować. Obywatele FR z Kaukazu skatowali go za pomocą kijów bejzbolowych. Sterroryzowana FRosjanka gotowa już była wszystko podpisać, gdy z pomocą przybyła większa grupa motocyklistów, która wezwała policję.
    Gdy okazało się że policja usiłuje bagatelizować zdarzenie i sprowadzic je do kolizji,
    a) „konwojowała” policjantów oraz „Kaukazców” do budynku policji drogowej
    b) wezwała inną policję – tym razem kryminalną
    c) otoczyła budynek do czasu aż podejrzani nie zostali przekazani drugim, bardziej wiarygodnym policjantom.

    Odpowiedz
    1. ~vandermerwe

     @pies_pawlowa 2

     Wsystko co Szanowny „Pies” przytoczyl swiadczy jedynie, iz choroba toczaca wspoczesna Rosje nie jest zasadniczo rozna od tej majacej miejsce w wielu krajach rozwijajacych sie.
     Polskie dyskusje o Rosji I otaczajacym nas swiecie sa bardzo podobne do dyskusji o zbrodni katynskiej I rzezi wolynskiej – niby jedno I drugie jest zbrodnia a jednak podejscie inne.
     Korupcja jest codziennoscia w krajach rozwijajacych sie, jednak tzw swiat zachodni osiagnal calkiem wyzszy poziom korumpujac nie ludzi lecz system. Jest to o wiele bardziej niebezpieczne, niz by sie zdawac moglo, tymczasowo dajac nam poczucie komfortu I bezpiecenstwa.

     Pozdrawiam

     Odpowiedz
 3. ~Jacek

  Kompletna bzdura. Nikt nie sądził zmarłego. Sądzony był żyjący, brytyjski biznesmen, a w tym procesie były ustalane fakty dotyczace wspólpracy ze zmarłym.

  Odpowiedz
  1. ~kubamat

   Jeśli nie zrozumiałeś treści wpisu to proponuję ci skuteczną terapię:
   – znajdź twardą ścianę
   – cofnij się o 25 kroków
   – biegnij w jej stronę najszybciej, jak potrafisz (jakby cię np. goniły głodne lwy, albo jeszcze lepiej: tygrysy)
   – na samym końcu biegu uderz głową w ową twardą ścianę

   Spróbuj, na tobie na pewno to zadziała…

   Odpowiedz
 4. ~P

  Rosja to nie Polska. Tam żydowskie machinacje biznesowe są piętnowane i nie ma taryfy ulgowej (jak widać nawet po śmierci). Tam władza nie czapkuje i nie liże tyłka obcokrajowcom (jak żydowskie marionetki w Polsce), a że bogaci się w nie do końca uczciwy sposób – tak władza bogaci się wszędzie.

  Odpowiedz
  1. ~estimado

   Jedź tam jak najszybciej i poproś o azyl. Jak będziesz miał szczęście, może ci się trafi tyłek kałmuka do lizania.

   Odpowiedz
 5. ~Dania

  Putin skazuje duchy przeszłości – to ewenement na światową skalę! Tego jeszcze nie grali, hahahahaha

  Odpowiedz
  1. rudy.rydz Mary Anna

   Przecież w Polsce robimy to samo z „ duchami przeszłości „Osądzamy dzieci za czyny rodziców , którzy są już „ po „ drugiej stronie .

   Odpowiedz
 6. ~edek

  sowieckiej ?
  Mam alergię na ludzi używających tego określenia. Z góry wiem, że osoba jest anty rosyjska a co za tym idzie jest niewiarygodna.

  Odpowiedz
  1. ~Marek Borsuk

   Tak, sowieckiej.ten wyraz był w nazwie państwa konstytucyjnie określonej.Nie ma to nic wspólnego z antyrosyjskością

   Odpowiedz
   1. rudy.rydz Mary Anna

    Ale w języku rosyjskim , a nie w języku Polskim .I Polacy wcześniej nie używali rusycyzmu „ sowiecki „ Dopiero stosunkowo niedawno słowo to jest używane przez niektórych Polaków .

    Odpowiedz
    1. ~Marek Borsuk

     Używali od powstania państwa sowieckiego.Związek Sowiecki , Związek Radziecki lub Kraj Rad były obiegowymi określeniami Rosji porewolucyjnej ,od 1922r.

     Odpowiedz
 7. ~Prawdzic

  „System pokazuje coraz bardziej ponure oblicze.”…. To w istocie ponure – ale przecież te nauki płyną z Watykanu! Zdaje się, ze to tam zapoczątkowano „trupie procesy” a nie rzadko bywało skazywano umarłych!

  Odpowiedz
 8. ~elbezet

  „897 – synod trupii. Papież Stefana VII wykopuje z grobu jednego z ze swoich poprzedników (z którym rywalizował o papiestwo) i urządza mu kilkudniowy proces. Akt oskarżenia zawiera trzy zarzuty: krzywoprzysięstwo, niezdrowe ambicje, naruszenie kanonów. Za karę martwemu papieżowi Formozusowi kat odrąbuje mu trzy palce, następnie zrzuca trupa z tronu, przebiera w zwyczajne szaty i wlecze ulicami Rzymu, po czym wrzuca do zbiorowego grobu z biedakami. Po kilku dniach papież Stefan dochodzi jednak do wniosku, że to za mało i nakazuje ponowne wydobycie szczątków Formozusa i wrzucenie ich do Tybru. Kilka dni poźniej Stefan umiera `nagła śmiercią’ a lud Rzymu wydobywa zwloki Formozusa z rzeki.”

  Odpowiedz
 9. ~zmywak

  Korupcji byl winny Magnitski i Bowder.To oni otworzyli fikcyjne spolki i fundacje po to aby nie placic podatkow.To oni sa zrodlem korupcji.Autorka pisze,ze system jest zdesperowany dorwac ludzi,ktorzy walcza z korupcja.Co za obluda ????!!!! To wlasnie ten system zlapal ludzi i skazal winnych korupcji.Ostatnio Bowder „niewinnie skazany” wskazywal palcem rosyjski system,ze w pore nie zatrzymal schematy zmniejszajacego placenie podatkow.Co za chamskie i prostackie zachowanie oszusta z angielsko-jezycznego kraju.
  Zujo-gumy tona w korupcji i obludzie na grande skale.Ostatnio GSK concern farmaceutyczny przekupywal lekarzy w chinach.Nie wspomne o LIBOR skandal i wspolprace HSBC z mafia meksykanska.W POlsce tez mozna by po prostu uniewaznic wiekszosc prywatyzacji,gdyz korupcja stala sie wtedy prawem,ale nikt o to nie dba tak jak nie dba sie o prawo,bo kazdy chce spokojnie zyc.Jezeli bedziemy sluchac zujo-gumow bedziemy zyli w hipokryzji,obludzie i na co dzien bedziemy sie karmic klamstwami.CZY CHCEMY ZYC W TAKIM SWIECIE ??????!!!!!!!
  Autorka jest bardzo prymirywna jednostka.pozbawiona wszelkich pozytywnych wartosci,no ale to nie jej wina tylko jej rodzicow.

  Odpowiedz
 10. ~Verayher

  >>> „obrońcę przydzielono z urzędu. Wyznaczony adwokat wielokrotnie wskazywał, że proces narusza kodeks postępowania karnego i stoi w sprzeczności z orzeczeniem Sądu Konstytucyjnego” – to mnie najbardziej zadziwiło. Rosyjski adwokat przydzielony z urzędu okazał się uczciwym człowiekiem. >>>> „Determinacja, z jaką Putin działa, dowodzi, że jest gotów mścić się na każdym, kto obnaża złodziejstwo i korupcję, którym on patronuje” – a to już hipokryzja. USA wobec Snowdena i Assange’a nie zachowują się inaczej? Obaj ujawnili przestępczą działalność rządu USA i obaj są równie zawzięcie ścigani, choć każdy z zamieszanych w sprawę urzędników USA siedziałby w więzieniu w każdym z podsłuchiwanych krajów.

  Odpowiedz
 11. ~logo

  Jakie to zalosne a zarazem smieszne,ze tyle jadu jest w polityce, ktora juz nie chce przyjac do wiadomosci,ze smierc zabrala oskarzonegoa razem z nim wszystko – kogo wiec oskarzacie?.

  Odpowiedz
 12. ~master

  Wolaczki i rusofobi oczywiście nie rozumieją prawnego znaczenia tego wyroku i biorą w obronę oszusta podatkowego.

  Odpowiedz
 13. ~jozek

  Dobrze że toczy się dyskusja, padają opinie. tylko o co ta ,,wojna”? przecież w tych tzw normalnych krajach, zasądza się np 300 lat więzienia i nikogo to specjalnie nie dziwi.Tutaj przede wszystkim osądza się jak myślę czyny popełnione przez nie żyjącego człowieka. Jakoś nie doczytałem się jaki wyrok zasądzono nieboszczykowi. O co więc chodzi?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *