Trolejbus na linii frontu

To już więcej niż strach, to panika. Szok w przeddzień powitania Nowego Roku, kolejny wstrząs przed zbliżającymi się wielkimi krokami igrzyskami w Soczi.
Jeszcze nie opadł kurz po wczorajszym zamachu na dworcu kolejowym w Wołgogradzie (http://labuszewska.blog.onet.pl/2013/12/29/dworzec-grozy/), a dziś doszło do kolejnego potwornego aktu terroru w tym mieście. Tym razem w godzinach szczytu wybuchł trolejbus jadący z centrum do dzielnicy Siedem Wiatrów. W godzinach szczytu – a więc w pojeździe, który jest zatłoczony. Według wstępnych danych zginęło co najmniej czternaście osób. Karetki pogotowia powiozły dziesiątki rannych do znajdującego się w Siedmiu Wiatrach szpitala – tam przywieziono też wczoraj ofiary zamachu na dworcu. Jako najbardziej prawdopodobną wersję ataku Komitet Śledczy podaje zdetonowanie ładunku przez zamachowca samobójcę. Siła wybuchu była potężna – trolejbus rozerwało.
Początkowe informacje, że zamachu na dworcu 29 grudnia dokonała kobieta, nie potwierdziły się. Analiza zapisu z kamer prowadzi do wniosku, że atak przeprowadził mężczyzna. Trzydziestodwuletni Paweł Pieczonkin z miasta Wołżsk w Republice Mari Eł. Pieczonkin pracował jako felczer, w 2012 roku przeszedł na islam. Półtora roku temu dołączył do radykalnego podziemia islamskiego w Dagestanie, od nowych towarzyszy otrzymał nowe imię: Ansar Ar-rusi. Bombę na dworzec w Wołgogradzie Ar-rusi przyniósł w plecaku. Również dziś w trolejbusie wysadził się najprawdopodobniej mężczyzna. To nowy wyraźny trend: już nie „czarne wdowy”, już nie kaukascy fanatycy, a przekabaceni konwertyci o słowiańskim wyglądzie, chłopcy z plecakami przewieszonymi niedbale przez ramię.
Na razie nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za przeprowadzenie zamachów. Nie wypowiedział się też prezydent Putin, który ograniczył się do wysłania do Wołgogradu szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Komentatorzy oczekują, że Putin odniesie się do zamachów w orędziu noworocznym wygłaszanym 31 grudnia przed północą.
Wyznaczoną wczoraj trzydniową żałobę w Wołgogradzie wydłużono dziś do pięciu dni, w mieście odwoływane są imprezy noworoczne. Żałoba obejmuje tylko obwód wołgogradzki, reszta kraju szykuje się do świętowania Nowego Roku. To największe, najweselsze święto w Rosji, obchodzone hucznie – i w rodzinnym gronie, i na imprezach masowych pod gołym niebem, i na wielkich balach w eleganckich salach. W największych miastach Rosji wzmocniono jedynie kontrolę bezpieczeństwa. Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej zwróciła się do prezydenta z prośbą o ogłoszenie 1 stycznia dniem ogólnonarodowej żałoby. Na razie pewne zmiany w siatce planują stacje telewizyjne (mniej programów rozrywkowych). W Petersburgu odwołano noworoczne fajerwerki.
Komentatorzy i blogerzy coraz częściej zadają pytanie: jak mogło dojść do tych zamachów, skoro mamy takie znakomite, wszechstronnie wyszkolone, wyposażone we wszelkie możliwości inwigilacji społeczeństwa służby specjalne? Andriej Sołdatow, dziennikarz specjalizujący się w tematyce służb specjalnych, w wywiadzie dla portalu Lenta.ru powiedział: „działania FSB i policji w Wołgogradzie to połączenie populizmu i rozpaczy […] trudno to uznać za skuteczną walkę z terroryzmem. Trzeba się liczyć z tym, że zamachy w Wołgogradzie są manewrem odwracającym uwagę od większej operacji, szykowanej w innym miejscu, o wiele ważniejszym niż Wołgograd, i w o wiele większej skali. […] W czasie, gdy przez ostatnie dziesięć lat rosyjskie służby reformowano i przygotowywano do odpierania ataków wielkich uzbrojonych grup napastników, kaukaskie podziemie islamistyczne też przeprowadziło swoje reformy – zamiast struktur quasi-wojskowych tworzono małe (5-6 osób) zwrotne, dynamiczne jaczejki”. Natomiast w rosyjskich służbach brakuje wyszkolonych specjalistów do walki z działającymi w pojedynkę zamachowcami samobójcami. Zdaniem Sołdatowa, lider kaukaskich terrorystów Doku Umarow ma teraz wystarczający potencjał ludzki, by dokonywać zamachów nie tylko na Kaukazie Północnym, ale nawet w centralnej Rosji. Dziennikarz zwrócił uwagę na jeszcze jedną istotną rzecz: kryzys zaufania. Nie tylko społeczeństwa do służb, ale i wewnątrz FSB. „Przyczyną braku zaufania pomiędzy poszczególnymi szczeblami jest korupcja”. Temat rozwija w swoim blogu Andriej Malgin: „Prawdziwej walki z terroryzmem w Rosji nie ma i nie będzie […]. Służby same siebie dyskwalifikują. Są zaprogramowane na zarabianie pieniędzy, na wspomaganie politycznych gierek, na wszystko, tylko nie na zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa. Jedyny funkcjonariusz FSB, jakiego osobiście znam, służący w departamencie, który powinien zwalczać kaukaski ekstremizm, przez cały czas zajmuje się rejderstwem (wymuszanie „wyskakiwania” z własności) w Moskwie, jest chłopcem na posyłki bossów czeczeńskiej diaspory. Do pracy przychodzi, żeby się podpisać, swoją pensję oddaje naczelnikom, którzy opłacają z kolei swoich zwierzchników”.
Zapowiadany już po wczorajszym zamachu obywatelski protest przeciwko terroryzmowi w Wołgogradzie (niezbyt liczny – Gazeta.ru informuje o około dwustu manifestantach, choć w Internecie udział deklarowało 12 tys.), zwoływany za pośrednictwem portali społecznościowych, został dziś rozpędzony przez OMON. Zatrzymano 25-50 uczestników.

9 komentarzy do “Trolejbus na linii frontu

 1. ~Marek Borsuk

  Jeśli jest to przygrywka do właściwej gry ,to Władimir Władimirowicz może mieć poważny problem.Przciw zamachom nie ma żadnej pełnej ochrony.Zamachowcy są zdeterminowani i przygotowani na śmierć.Jeśli do tego są to konwertyci ,tym trudniej są rozpoznawalni.Nie przydatne są tu rakiety Iskander(Polska nie ma zamiaru atakować Rosji).W Rosji występują problemy z którymi borykają się lub borykały państwa kolonialne lub imperialne.Błąd w tym ,że władcy Rosji nie chcą lub nie widzą prblemów narodościowych. One pozostały po imperiach.W tym przypadku dochodzi czynnik dosyć ważny , mianowicie religijny. W moim mniemaniu są to poważne zaniedbania Putina.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. ~Natalia

   Mam zarezerwowany hotel, lot….. Nie wiem czy nie lepiej zrezygnować i wyjechać w Alpy… Wszyscy Rosjanie w Sochi, ceny spadły.

   Odpowiedz
   1. ~WWW.VEGE.BO.PL

    gdy cena baryłki ropy spadnie poniżej 80$ Rosja zbankrutuje:(czeczeński ośrodek anyterrorystyczny prosi o zatrzymanie za zbrodnie wojenne pułkownika kgb prezydenta Rosji Putina! Rosją długo rządzili Niemcy Rosja i USA zbankrutowały bo kończy się ropa stąd światowy kryzys wojny przez brak darmowej odnawialnej energii 2015r zakaz aut spalinowych! auta na prąd! =cena 10 tys.zł 100 km za 2 zł 0-100km/h= 5sek.!

    za nowym ruskim jedzie straż pożarna karetka i zatrzymuje go policja:co to za kolumna?-to moja apteczka i gaśnica:)

    http://wiadomosci.onet.pl/1623430,2677,3,kioskart.html Podczas akcji pacyfikacyjnych w Czeczenii, kiedy wojska rosyjskie wkraczały do wiosek, ich mieszkańców ustawiano w szeregach, aby ich rozstrzelać, wybierano dzieci i młode kobiety a ślad po nich ginął -wycinaliśmy im organy, i zabijaliśmy – opowiada Jurij. –nerki, płuca, tkanki. Klienci płacili za organ i operację do 100 tysięcy dolarów.

    już rosyjski car okupował Czeczenie-dzis chodzi o zabezpieczenie w Czeczeni rosyjskiego rurociagu ropy,dlatego Rosjanie skupiaja się na terenie wokół niego,nie dbajac o np.góry,gdzie ukrywaja się „terrorysci”,czyli czeczenscy partyzanci.

    Rosjanie boją się walk z partyzantami więc dokonują masowych egzekucji gwałtów i okradają bezbronnych cywili.

    przykład imperialistycznej polityki Rosji:Czeczenia=okupacja od cara do Putina opis zbrodni wojennych w Czeczenii by zabezpieczyć rosyjski rurociąg ropy=1/3 mieszkańców zabita,Kraj zniszczony przez polityczne interesy i fanatyzm…, fala uchodźców, obie strony nie dbają o ludność cywilną dopuszczając się zbrodni wojennych, porwań, tortur…

    Odpowiedz
    1. ~WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL

     70% oligarchów w Rosji to Żydzi. I nie piszę tego bo jestem antysemitą, tylko dlatego że takie są fakty. Po upadku komuny, drukarnie dolarów w Washington D.C. chodziły na 3 zmiany. Żydzi po tej stronie żelaznej kurtyny wiedzieli że druga taka szansa się nie zdarzy aby przejąć za centy gospodarkę krajów socjalistycznych. Większość Rosjan żyje w biedzie, tylko garstka najagresywniejszych szefów mafii zostało miliarderami obok tych 70% Żydów. Polecam artykuł: wired.com/magazine/2011/10/mf_milner/all/

     Odpowiedz
     1. ~WWW.WOJNA.O.ROPE.BO.PL

      a Oskar za efekty specjalne science-fiction za film”zabicie Osamy Ben Ladena”:)? to nie przypadek że „atak na wtc” 11.09 transmitowały wszystkie stacje tv =Bush i Ben Laden to wspólnicy w biznesie naftowym zarobili krocie na wojnie o ropę stąd światowy kryzys i terroryzm =USA wyszkoliło talibów przeciw ZSRR dali im broń okupują Afganistan dla narkotyków jak by kraść iracką ropę zbombardowali Irak pozbawili go wody prądu szkół szpitali

      USA zbankrutowało przez wojnę o ropę dla zysku koncernów naftowych „Sukces” w biznesie polegał na oszustwie w polityce na kłamstwie stąd kryzys!

      Większość mediów prasowych jest wykupiona przez korporacje naftowe i zbrojeniowe (np. Reuters jest własnością Rockefellera jak również Exxon-Mobil, Esso, Standard Oil) – dlatego z oficjalnych mediów nie dowiemy się nigdy prawdy.

      politycy związani z biznesem naftowym i zbrojeniowym (poprzez: zatrudnienie, udziały itp.) prezydenci USA George Bush (junior) i George Bush (senior) – Enron, Unocal, Halliburton, Harken oraz spółka Carlyle – z ojcem Ben Ladena i samym Osamą Ben Ladenem – agentem CIA jak również spółka Arbusto, którą od bankructwa uratowało zatrudnienie Osamy Ben Ladena w charakterze konsultanta i umożliwiło start Georga Busha (juniora) w wyborach prezydenckich; wiceprezydent Dick Cheney – Halliburton; Donald Rumsfeld – Searle – dostawy broni chemicznej do Iraku;Condoleezza Rice (Chevron – Texaco); Henry Kissinger (Unocal)…

      Odpowiedz
     2. ~WWW.ZIELONI.BO.PL

      partyzanci nie mają czołgów,samolotów,helikopterów a wygrywają wojnę:(bomby,okupacja to”pomoc”?Afganistan:lit,heroina,ropa:zasoby litu,szlak ropy z byłego ZSSR+produkcja 80%heroiny=talibowie zlikwidowali produkcję teraz ma się świetnie dzięki okupantom.Afganistan ma też nieeksploatowane dotychczas złoża cennych surowców np.litu(do baterii)które wkrótce dadzą ogromne zyski

      talibowie rozstrzeliwują narkomanów i hodujących, za to narkotykami handlują żołnierze -najemnicy z zachodu, przemycają je wojskowymi samolotami bez kontroli na zachód i do USA

      USA by kraść iracką ropę okupuje Irak pozbawili go wody prądu zbombardowali szkoły szpitale

      Odpowiedz
 2. ~paris live

  dzisiejsza technika jest w stanie ruskim udowodnić za sto lat i wskazać ich prymitywne działanie kosztem swoich obywateli towarzyszy jako ruskiego głównego sprawce
  kacap wysadził blokowiska by znaleźć pretekst wjazdu na cudze terytorium kraju wszyscy uwierzyli amerykanie kolesie pierwsi przecież te same zasady gry to ze stracili samolot z polska delegacja wszyscy są o tym przekonani dzisiejszy stalin powinien gnić być zżerany w ciemnych lochach przez szczury wraz z banda kolesi niszczących wszystkie kraje przylegle ale nie ulegle

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *