Prorok Eliasz w fontannie

Jest taka tradycja: kąpać się w fontannach. Żołnierze wojsk powietrznodesantowych, duma rosyjskiej armii, niebieskie berety, mundurowa elita obchodzi swoje święto 2 sierpnia. W tym roku po raz osiemdziesiąty czwarty. Od lat jest to dzień podwyższonej gotowości dla służb ochraniających porządek publiczny – panowie w charakterystycznych pasiastych podkoszulkach świętują bowiem z takim zaangażowaniem, że ofiar na ogół nie udaje się uniknąć. Rodzicom zaleca się, by tego dnia omijali miejsca zbiórki temperamentnych świętujących. A gdy już ich spotkają na swej drodze, by zasłaniali oczka małym chłopcom, żeby ci nie patrzyli, co robią duzi chłopcy.

Legenda dotycząca tradycji moczenia się w miejskich fontannach, przekazywana z rocznika do rocznika, mówi o tym, że wiele, wiele lat temu podczas jednego z pierwszych Dni Wojsk Powietrznodesantowych kilku nietrzeźwych żołnierzy tej formacji wpadło przypadkiem do fontanny; na pomoc pospieszyli im koledzy, a następnie do wesołej grupy dołączyli milicjanci – nie wiadomo, czy po to, by uspokoić rozbrykanych sołdatów, czy po to, by ich ratować z topieli czy wreszcie by również wziąć udział w szampańskiej zabawie. Scenę tę uwiecznił przypadkowy przechodzień, który akurat miał przy sobie „zorkie pięć” i zrobił im kilka zdjęć. Inna wersja tej legendy głosi, że ma to związek z patronem – 2 sierpnia Rosyjska Cerkiew Prawosławna czci proroka Eliasza, ten dzień uważano za ostatni, kiedy wolno się było kąpać, gdyż był to według tradycji ostatni dzień lata.

Tegoroczne obchody „Dnia Diesantnika” wzmocniono komponentem religijnym. W Moskwie żołnierze formacji powietrznodesantowych wzięli udział w procesji z ikoną proroka Eliasza z cerkwi pod wezwaniem świętego na Iljince na plac Czerwony i z powrotem. Pod murami Kremla urządzono czasową ekspozycję poświęconą historii wojsk powietrznodesantowych.

Komandosi z WDW (wozduszko-diesantnyje wojska – wojska powietrznodesantowe) są również arbuzożercami. Poza kąpaniem się w fontannach to ich druga świecka tradycja. Zresztą jedzenie soczystych owoców wcale nie musi być obowiązkowe, część rozbija arbuzy uderzeniem „z dyńki” – taki sprawdzian prawdziwej męskości pod niebieskim berecikiem. W tym roku na potrzeby święta zakupiono 20 ton arbuzów. Czym popijali owoce dzielni żołnierze? Tego żadna agencja nie podawała. Może się ktoś domyśli, oglądając zdjęcia (dozwolone od lat 18): http://avmalgin.livejournal.com/4764265.html

Prezydent Putin skierował z okazji święta przesłanie: „Ważne jest to, że obecne pokolenie skrzydlatej piechoty nie tylko z szacunkiem podtrzymuje stare, ale też tworzy nowe tradycje. Jest obrońcą narodowych interesów Rosji. Służba w wojskach powietrznodesantowych to prawdziwa szkoła profesjonalizmu, postawy obywatelskiej i wierności przysiędze wojskowej”. Po obejrzeniu zdjęć ze święta można nie mieć wątpliwości, że Rosja ma się czym szczycić.

5 komentarzy do “Prorok Eliasz w fontannie

 1. ~Marek Borsuk

  Obejrzałem zdjęcia w podanym przez Panię linku.I zadałem sobie pytanie ,gdzie jest dno ludzkiej degeneracji .Dotyczy to zarówno żołnierzy jak i publiczności?Wszyscy znają znaną z brutalności nie istniejącą formację SS.Ale Rosyjska formacja WDW zapewne nie dość ,że jest brutalna to jest zdziczała i zdegenerowana.Tycg zachowań nie usprawiedliwia żadne święto.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Anna Łabuszewska Autor wpisu

   Szanowny Panie Marku!
   Nawiązanie do wyczynów „nieistniejącej formacji SS” wydaje mi się zdecydowanie nietrafione. Skądinąd nie chciałabym sprawdzać, jak daleko żołnierze WDW byliby w stanie się posunąć w sytuacji poza fontanną.

   Serdecznie pozdrawiam
   Anna Łabuszewska

   Odpowiedz
   1. ~Marek

    Dobry wpis, należy krytykować i obnażać zwyrodnialców.
    Obojętne, czy z Rosji, Polski, czy z Berlina. Sex parady przebijają w każdym calu, to co widać na załączonych zdjęciach. To prawie przedszkole, jak polski „pierwszy dzień wiosny” i zapijaczeni gimnazjaliści w parkach, o czym zawsze z radością donosi GW i tym podobne:)

    Odpowiedz
 2. ~Maria(m)

  Sadzawka, każda mniemam, jest tylko pretekstem aby móc się obnażyć.
  Wykąpany potrzebuje tylko nogi umyć, bo cały jest czysty. Sadzę, Pani Aniu, że zdarzenie to obnażyło zamiary agresora, który jest niezwykle bezwstydny(?)delikatnie mówiąc. Król jest nagi i nie trzeba ku temu specjalnych okazji, aby siĘ o tym przekonać, niemniej po tym jak bawią się ludzie poznajemy kim są.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.